Çeşitli Yönleriyle Kırsal Göç – Ertuğrul Güreşci Savaş Yayınları

-5%

Çeşitli Yönleriyle Kırsal Göç – Ertuğrul Güreşci Savaş Yayınları

 57,00

Stok kodu: 9786052180174 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıHaziran 2018
ISBN9786052180174
Sayfa Sayısı112
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 29 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Çeşitli Yönleriyle
Kırsal Göç
Ertuğrul Güreşci

Önsöz
Günümüz dünyasının birçok ekonomik ve sosyal sorunu bulunmaktadır. Bu sorunlar, insan ve toplum yaşamını geçmişten günümüze uzanan doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilmektedir. Genel olarak sosyo-ekonomik sorunlar, köken itibari ile büyük ve önem arz eden başka bir sosyo-ekonomik gelişmenin ve sorunun sonucu veya sürecini oluşturmaktadır. Bunlardan birisi de insanlık tarihinin en önemli dönüm noktalarından birisi olan Sanayi Devrimi, süreci ve sonuçlarıdır.
Sanayi Devrimi genel olarak üretimde makineleşme, seri üretim ve kitle üretimle birlikte anılmaktadır. Bununla birlikte Sanayi Devrimi, hammadde ve ücretli iş gücüne yoğun talebin de doğmasına neden olduğu bir gerçektir. Bu ve benzeri gelişmeler dikkate alındığında Sanayi Devrimi, kırsal toplumun çözülmesine, kent toplumunun hareketlenmesine ve kısaca ülkelerin ya da bölgelerin belirli bir süreç içerinde değişimine ve göç etmesine neden olmaktadır. Bu gelişmelerin sonuç ve süreci, kırsalda yoksul ve toprak-insan ilişkisinde olumsuz gelişmelerin olması münasebetiyle bir arayış içerinde girmesi ve sanayileşen kentlere doğru yönelmesi ekonomik ve sosyal gelişmenin beklenen ve istenen sonucu olduğu söylenebilir.
Kırsal göç, çeşitli yönleriyle incelenecek olunursa, kırsal yerselim birimlerinden kentsel yerleşim birimlerine olan iş gücü ve sonrasındaki nüfus hareketliliğini ifade eden bir kavram olarak değerlendirilebilir. Bu kavramın anlam ve içeriğinin anlaşılması birçok ülkenin temel sosyolojik ve ekonomik sorunlarının da anlaşılmasına neden olmaktadır. Bu noktadan hareket edilerek bu çalışmada, kırsal göçün tanımlanması, anlaşılması ve farklı bir bakış açısıyla değerlendirilmesi ön planda tutulmuştur. Kırsal göç ile ilgili uzun yıllardır akademik düzeyde çalışan birisinin, konuyu sistematik bir şekilde ele alması ve kendi düşünceleri sonucu yoğrulması ile elde edilen bu eserin akademik yaşama ve diğer tüm paydaşlarına katkı sağlayabileceği umulmaktadır. Kırsal göç ile ilgili bütün yaklaşım, düşünce, saha çalışması ve bunlardan oluşan ilginin bilime değer katması planlanmış ve okuyucularına sunulmuştur.
Sevgi ve saygılarımla…..
Dr. Ertuğrul Güreşci
Ahi Evran Üniversitesi
Kırşehir. 2018.

 
İçindekiler
 
1. Bölüm
Göç Kavramı Üzerine Düşünceler
2. Bölüm
Kırsal Göç ve Kırsal Bölge
3. Bölüm
Kırsal Göçün Nedenleri Üzerine Görüşler
4. Bölüm
Kırsal Göç Teorileri
5. Bölüm
Kırsal Göç Düşüncesinin Rasyonelliği 
6. Bölüm
Kırsal Göç Kararının Etkinliği, Nedenleri ve Dönüşümü
7. Bölüm
Kırsal Göç ve İdeal Kırsal Yerleşim Yeri Nüfusu, İdeal Kırsal Aile Yapısı, İdeal Gelir ve Fırsatlar Yaklaşımı 
8. Bölüm
Kırsal Göçün Tarihi
9. Bölüm
Kırsal Göçün Bilimsel İçeriği
10. Bölüm
Kırsal Göçün Bir Sorun Olup Olmaması Yönündeki Düşünceler

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Çeşitli Yönleriyle Kırsal Göç – Ertuğrul Güreşci Savaş Yayınları” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: