Aile Hukuku Pratik Çalışmalar Adalet Yayınevi

Aile Hukuku Pratik Çalışmalar Adalet Yayınevi

 140,00

Stok kodu: 9786052641378 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım Yılı2023 Şubat
ISBN9786052641378
Sayfa Sayısı197
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Bu kitap, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerine okutulan Aile Hukuku pratik derslerinde tahlil edilen örnek olaylar, yargı kararları ve sınav sorularından seçilmiş örnekleri içermektedir. Kitabın muhteviyatı evlilik hukuku, hısımlık hukuku, soybağı hukuku ve vesayet hukuku gibi Aile Hukukunun hemen hemen bütün ana başlıklarıyla ilgili pratik çalışmalardan oluşmaktadır.

Medeni Hukukun Miras Hukuku ve Borçlar Hukuku kapsamına giren konularına ilişkin pratik çalışmalar ve soru örnekleri, bu konularla ilgili müstakilen hazırlanmış kitaplarda yer alacaktır. “Medeni Hukuk Pratik Çalışmalar” ve “Eşya Hukuku Pratik Çalışmalar” kitaplarımız Adalet Yayınları arasında çıkmıştır.

İster klasik yazılı sınavlarda olsun ister test usulüyle yapılan sınavlarda olsun başarılı olabilmek için öncelikle hukuki kavram, kural ve kuramlarla ilgili teorik bilgiye sahip olunması gerekir. Bunun için teorik derslerin günlük olarak takip edilmesi ve ayrıca işlenen her konunun tavsiye edilen kaynaklardan okunması önemlidir.

Kitaptaki sorulardan bir kısmı bilgi ölçmeye ve bir kısmı da muhakeme, analiz ve sorun çözme kabiliyetlerini geliştirmeye yöneliktir. Bilgi ölçmeye yönelik sorular, öğrencinin hukuki kavramlar ve kurallara ilişkin bilgi düzeyini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Problem soruları ise öğrencinin sahip olduğu bilgileri kullanarak, somut bir soruna çözüm bulabilme kabiliyetini ölçen ve geliştiren sorulardan oluşmaktadır.

Bilgi ölçen sorular nispeten kolay olmasına karşın problem sorular daha zordur. Çünkü problem sorular hem bilgi hem de bilginin konusunu teşkil eden kavramın, kuralın ve kuramın somut olaya uygulanması suretiyle doğru sonuca ulaşmayı gerektirir. Problem sınavlarda öğrencinin istenen bilgiyi zaten biliyor olduğu varsayılır. Bu sebeple gerekli bilgiye sahip olmayan öğrencinin problem sınavda başarılı olma şansı yoktur.

Öğrencilerin problem çözme yeteneklerinin geliştirilmesi bakımından pratik dersler ve pratik sınavlara yönelik soruların kitapta yer verilen cevaplarını okumadan önce, verilen örnek olayı gerekiyorsa birden fazla okuyup iyice kavradıktan sonra cevaplandırmalarında büyük fayda vardır. Bunu yapan öğrenci, olaya konu hukuki kavram ve kuralları hangi ölçüde öğrendiğini, genel ve soyut normları somut olaylara tatbik hususunda hangi ölçüde tecrübe kazandığını ölçme imkânına sahip olacaktır.

Kitabın giriş kısmında hukukta pratik çalışmalar ile soru ve sorun çözümünde dikkat edilmesi gereken bazı açıklamalara yer verilmiştir. Pratik dersler ve problem sorularının çözümü hususunda öğrenciye ışık tutabilecek bu açıklamaların okunmasında fayda vardır.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Aile Hukuku Pratik Çalışmalar Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: