Aktüerya Bilirkişiliği Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hesaplama Yöntemleri Seçkin Yayıncılık

Aktüerya Bilirkişiliği Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hesaplama Yöntemleri Seçkin Yayıncılık

 250,00

Stok kodu: 9789750276439 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım Yılı2022
ISBN9789750276439
Sayfa Sayısı378
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Gördüğü yoğun ilgi sonucunda kısa sürede tükenen kitabın yeni baskısında, 2021 yılında yürürlüğe giren ilgili Kanun, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarındaki değişiklikler ve güncel Yargı kararları dikkate alınmıştır.

Aktüerya bilimi konusunda uzman olan ve bu alanda bilirkişilik yapmakta olan yazarlar tarafından kaleme alınan bu kitabın amacı, destekten yoksun kalma tazminatı konusunda bilirkişilik yapacak kişiler için, kitabın yazıldığı tarihteki uygulamaları kapsayan ve tazminat hesaplamalarını kişisel verilerden arındırılmış dava dosyalarına dayalı örneklerle açıklayan bir kaynak sunmaktır. Kitapta, bilirkişilerin dikkate alması gereken hukuki ve aktüeryal esaslar ile hesaplamanın nasıl yapılacağı ve bilirkişi raporunun nasıl hazırlanacağı, uygulamalı örneklerle anlatılmıştır.

Mevcut uygulamada yer alan iki temel hesaplama yöntemi, progresif rant ve aktüeryal yöntem, örnek dava dosyaları için tazminat hesaplamaları yapılarak açıklanmıştır. Her bir dava dosyasında kullanılan varsayımlar ve uygulanan yöntemler için ilgili Yargı kararları, kanunlar, genel şartlar ve yönetmelikler referans olarak verilmiş, sunulan detaylı tazminat hesaplamaları ile uygulanan yöntemler arasındaki farkların tazminat tutarlarına etkisi gösterilmiştir.
Tazminat hesaplamalarının hukuki boyutunu tartışan birçok kaynak olmasına rağmen, bu kitap aktüerya bilimi kurallarını esas alarak hesabın yapılışını ve Türkiye’deki mevcut uygulamaları örneklerle ayrıntılı bir şekilde anlatan, şimdiye kadar sunulmuş ilk ve tek kaynaktır.

İş Göremezlik Tazminatı Hesaplama Yöntemleri hakkında detaylı bilgi için ise, Aktüerya Bilirkişiliği Kitap Serisi olarak hazırlanan bu serinin diğer kitabını inceleyebilirsiniz.

Konu Başlıkları
Hukuki Açıdan Destekten Yoksun Kalma Tazminatı
Aktüeryal Olarak Destekten Yoksun Kalma Tazminatı
Finans Matematiği
Hayat Tabloları
Hayat Sigortaları Matematiği
Hayat Anüiteleri
Örnek Dava Dosyaları (Trafik ve İş Kazaları)
Progresif Rant Yöntemi
Aktüeryal Yöntem – Bakiye Ömür ve Bilinen Gelir Yaklaşımı
Aktüeryal Yöntem – Tam Hayat ve Güncel Gelir Yaklaşımı
Benzer Davalardaki Yargı Uygulamaları
Örnek Bilirkişi Raporları

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Aktüerya Bilirkişiliği Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hesaplama Yöntemleri Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: