Anayasa Hukuku 5. Baskı Monopol Yayınları

-25%

Anayasa Hukuku 5. Baskı Monopol Yayınları

 300,00

Sepeti görüntüle


Basım Yılı Haziran 2024
ISBN 9786256751262
Sayfa Sayısı 432
Ebatı 16x24
Kargo Ücreti: Türkiye'nin her yerine 79 TL.
Kargo Veriliş Süresi: Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Bu kitap 2017 Anayasa değişiklikleri ve akabinde mevzuatta yapılan diğer değişiklikler dikkate alınarak güncellenmiştir.    

        6 Nisan 2022 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanan 7393 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun çerçevesinde 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu ve 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanun’unda pek önemli değişiklikler yapılmıştır.  

      Bu çerçevede örnek kabilinden olmak üzere değişikliklerden biri, milletvekili seçimlerinde geçerli olan %10 ülke barajının %7’ye düşürülmesidir. Diğeri ise siyasi partilerin seçime katılması bakımından sağlanması gereken koşulların zorlaştırılmış olmasıdır. Değişikliğin mahiyetinin ortaya konması amacıyla ifade etmek gerekir ki, siyasi parti kurmak ayrı şeydir, seçime katılma koşullarını sağlayan parti olmak ayrı şeydir. Buna göre değişiklikler öncesi, bir siyasi partinin seçime katılma koşullarını sağlamış olmasının iki yolu vardı. Birincisi TBMM’de grubu olmak, ikincisi ise illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongresini yapmış olmaktı. İşte getirilen değişiklik sonucu seçime katılma koşullarının sağlanmış olması bakımından birinci ihtimal kanundan çıkarılmıştır. 

        Kitap iki kısımdan müteşekkildir. Birinci kısım anayasa hukuku genel esaslar alanıdır. İkinci kısmı Türk anayasa hukuku konuları oluşturmaktadır. Kitap bölümler halinde tasnif edilmiştir. Bundan maksat konuların akıcı ve anlaşılır olmasının sağlanmasıdır. Bölümlerde konuyla ilgili metin şeklindeki anlatımın yanı sıra tablo ve sorulara da yer verilmiştir. Kitap içerisinde toplam 832 adet orijinal soru bulunmaktadır. 

        Kitap, genel kültür çerçevesinde sorulan sorular dahil olmak üzere, anayasa hukukuyla ilgili bilgilerin tamamını kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Zira kitabın hazırlanmasındaki ana gaye; kaymakamlık, hâkimlik ve diğer kurum sınavlarıyla ilgili kaynak ihtiyacının karşılanmasıdır. Ezcümle kitabın, konu anlatımı ve soru ihtiyacı olmak üzere başka bir kaynak edinmeyi gerektirmeyecek şekilde hazırlanmasına özen gösterilmiştir.    

     Kariyeri için gayret sarf eden pek kıymetli mümtaz insanlar, işbu kitabı müsaadelerinizle ve saygılarımla sizlere arz eder, kitabın hazırlanmasındaki faydanın hâsıl olmasını temenni ederim.  

       Kitabın yayınlanması için emeği geçenlere müteşekkirim, sağ olsunlar, var olsunlar. 

Ömer KESKİNSOY

Haziran / 2024

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Beşevler Yerleşkesi

 

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Anayasa Hukuku 5. Baskı Monopol Yayınları” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: