Anayasa Ve Türk Anayasa Hukuku 8. Baskı Monopol Yayınları

-15%

Anayasa Ve Türk Anayasa Hukuku 8. Baskı Monopol Yayınları

 272,00

Stok kodu: 9786257837927 Kategoriler: , ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıEylül 2023
ISBN9786257837927
Sayfa Sayısı720
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 69 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Bu kitap 2017 Anayasa değişiklikleri ve daha sonra mevzuatta yapılan diğer değişiklikler dikkate alınarak hazırlanmıştır.
Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen 7393 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 6 Nisan 2022 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanmıştır. Bu Kanun ile 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu ve 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanun’da değişiklikler ve yeni düzenlemeler yapılmıştır.
Örnek kabilinden olmak üzere;
  • Milletvekili seçimlerinde geçerli olan %10 ülke barajı %7’ye düşürülmüştür.
  • Değişiklikler öncesi, bir siyasi partinin seçime katılabilmesinin iki yolu vardı. Birincisi TBMM’de grubu olmak, ikincisi ise illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olmaktı. Değişiklikle seçime katılma koşullarının sağlanmış olması bakımından birinci ihtimal kanundan çıkarılmıştır.
Kitapta evvela anayasa hukuku genel esaslar kısmına verilmiştir. Bunun maksadı ikinci kısım olan Türk anayasa hukuku kısmının temelini oluşturmaktır.  Kitap anayasa hukuku genel esaslar dokuz, Türk anayasa hukuku otuz altı olmak üzere bölümler halinde hazırlanmıştır. Bölüm konularının akıcı ve anlaşılır olmasını sağlamak amacıyla; metin şeklindeki anlatımın yanı sıra tablo ve sorulara da yer verilmiştir.
Kitap, genel kültür çerçevesinde sorulan sorular dahil olmak üzere, kaymakamlık, hâkimlik ve diğer kurum sınavlarıyla ilgili kaynak ihtiyacının karşılayıcı muhteviyattadır.
Kitabın hazırlanmasında emeği geçen herkese müteşekkir olduğumu belirtmek isterim.
Pek kıymetli kariyeri için gayret sarf eden mümtaz insanlar, işbu kitabı müsaadelerinizle ve saygılarımla sizlere arz eder, kitabın hazırlanmasındaki faydanın hâsıl olmasını temenni ederim.
Eylül 2023 / Ankara

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Anayasa Ve Türk Anayasa Hukuku 8. Baskı Monopol Yayınları” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: