Anonim Ortaklıkta Pay Sahibinin Bilgi Alma ve İnceleme Hakkı Adalet Yayınevi

Anonim Ortaklıkta Pay Sahibinin Bilgi Alma ve İnceleme Hakkı Adalet Yayınevi

 300,00

Stok kodu: 9786258092912 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıMayıs 2022
ISBN9786258092912
Sayfa Sayısı363
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Anonim ortaklıkta her pay sahibi genel kurulda, yönetim kurulundan şirketin işleri; denetçilerden ise denetimin yapılma şekli ve sonuçları hakkında bilgi alma talebinde bulunma hakkına sahiptir. Ayrıca her pay sahibinin şirketin ticari defterlerini ve yazışmalarını, sorusunu ilgilendiren kısımları ile sınırlı olarak inceleyebilme hakkı bulunmakla birlikte, bunun için genel kurulun açık izni veya yönetim kurulunun bu hususta kararı gereklidir. Pay sahibinin bilgi alma ve inceleme hakkının reddi, talep edilen bilginin şirket sırlarının açıklanmasına veya korunması gereken diğer şirket menfaatlerinin tehlikeye girmesine neden olabilecek ise söz konusu olabilir.
Bilgi alma ve inceleme talebinin cevapsız bırakılması, haksız olarak redde-dilmesi, ertelenmesi veya pay sahibinin kanunda düzenlendiği şekilde bilgi alamaması halinde, hakkın açılacak bir dava ile mahkeme aracılığıyla kullanılması da mümkündür.
Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde bilgi alma ve inceleme hakkının genel nitelikleri ile karşılaştırmalı hukuktaki düzenlenme şekli; ikinci bölümde hakkı etkileyen ilkeler ve hakkın düzenlenme amacı; üçüncü bölümde bilgi alma ve inceleme hakkının kullanılması ve hakkın sınırları; dördüncü ve son bölümde ise hakkın ihlalinin hukuki sonuçları ele alınmıştır.
Kitabın Konu Başlıkları
.
Bilgi Alma ve İnceleme Hakkı Kavramı, Hakkın Anonim Şirketler Hukukundaki Düzenleme Şekli ve Hukuki Niteliği
.
Bilgi Alma ve İnceleme Hakkını Etkileyen İlkeler, Hakkın Düzenlenme Amacı, Hakkın Benzer Kavramlar ve Kurumlar ile İlişkisi
.
Bilgi Alma ve İnceleme Hakkının Kullanılması ve Sınırları
.
Bilgi Alma ve İnceleme Hakkının İhlalinin Hukuki Sonuçları ve Hakkın Dava Yoluyla Kullanılması

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Anonim Ortaklıkta Pay Sahibinin Bilgi Alma ve İnceleme Hakkı Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: