Bağlı Şirketin Hakim Şirketin Paylarını Edinmesi Seçkin Yayıncılık

Bağlı Şirketin Hakim Şirketin Paylarını Edinmesi Seçkin Yayıncılık

 300,00

Stok kodu: 9789750274114 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım Yılı2022 Ocak
ISBN9789750274114
Sayfa Sayısı190
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 65 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Şirketin kendi paylarını edinmesinin kuralları, istisnaları ve sonuçları 77/91 sayılı AET Yönergesi’nin iç hukukumuza aktarılmasıyla 6102 sayılı TTK’da detaylı bir düzenlemeye tabi tutulmuştur. Bu kapsamda anonim şirketlerin kendi paylarını edinmeleri, istisna haller ayrı tutulmak üzere temelde yasaklanmış, ancak şirket sermayesinin itibari değerleri toplamının %10’una kadar edinilmesine belirli şartlar altında izin verilmiştir. Bağlı şirketin hakim şirketin paylarını edinmesi de şirketin kendi paylarını edinimi kural ve şartlarına tabi tutulmuştur. Nitelikli karşılıklı iştirak halinin bir görünümü niteliğinde olan kurum, şirketler topluluğu çatısı altında yer alması halinde topluluğa ilişkin kurallara da muhatap olmaktadır. Ancak bağlı şirketin hakim şirketin paylarını ediniminin tabi olduğu kuralların belirlenmiş olması, tek başına ilgili kuralların bu türden edinimler bakımından nasıl uygulanması gerektiğine ilişkin belirsizlikleri ortadan kaldırmaya yetmemektedir.

Bu çalışmada genel itibariyle bağlı şirketin hakim şirketin paylarını edinmesinin genel esasları, edinim kurallarının ve istisnalarının bu türden bir edinim özelinde nasıl uygulanması gerektiği ve söz konusu edinimin hukuki sonuçlarının neler olacağı incelenmiştir.

Bu eserin amacı; şirketin kendi paylarını edinimine, şirketler topluluğuna ve karşılıklı iştirake ilişkin kuralların, bağlı şirketin hakim şirketin paylarını edinimi kurumu özelinde ele alınması, hukuk öğretisinde detaylı biçimde tartışılmayan bazı konuların tespit edilerek nitelikli bir tartışma zemini hazırlanması ve bu konulara amaca uygun hukuki çözümler üretilmesidir.

Konu Başlıkları
Şirketler Topluluğunda Pay Ediniminin Kavramsal Temelleri
Pozitif Düzenlemeler
Edinimin Farklı Görünüm Biçimleri, Kuralları, İstisnaları ve Sonuçları

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Bağlı Şirketin Hakim Şirketin Paylarını Edinmesi Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: