Bilgisayar Yazılımlarındaki Fikri Hakların Korunması ve Ticarileştirilmesi Seçkin Yayıncılık

Bilgisayar Yazılımlarındaki Fikri Hakların Korunması ve Ticarileştirilmesi Seçkin Yayıncılık

 295,00

Stok kodu: 9789750282904 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıŞubat 2023
ISBN9789750282904
Sayfa Sayısı184
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 65 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Bilgisayar yazılımlarının ekonomik ve sosyal hayatta çok büyük bir yer kapladığı herkesçe bilinmesine rağmen, ilişkili olduğu haklar pek az kişi tarafından bilinmektedir. Bu bilgi eksikliği de birçok hukuka aykırılığa ve hak kaybına sebep olmaktadır. Bu kitap, hukukçu olsun veya olmasın uygulamacılara, yazılımlar üzerindeki fikri hakları anlatmaya yönelik olarak hazırlanmıştır.
Kitabın içeriğinde öncelikle bilgisayar yazılımlarının hukuk sistemi içindeki yeri ve dolayısıyla ilgili hakların tabi olduğu hukuk rejimi açıklanmaya çalışılmıştır. Yazılım üzerinde asıl hak sahibi olan eser sahiplerinin kim veya kimler olduğu, fikri haklar diye ifade edilen kavramın tanımı ve içeriği açıklanmaktadır. Yazılım üzerindeki fikri hakların kullanılmasına dair pratikte bilinmesi gereken püf noktalar faydalı olması amacıyla uygulama tavsiyesi olarak söz konusu edilmiştir. Yazılımların ekonomik ve sosyal hayatta kullanılması eser sahiplerinin ticarileştirmesi sayesinde gerçekleşmektedir. Bu yöndeki hukuki işlemlerin kapsam ve şartları ile devir veya lisans verilmesine yönelik sözleşmelerin özelliklerinden bahsedilmektedir. Ayrıca yazılımların ticarileştirilmesine yönelik sözleşmelerin iyi uygulama örnekleri de pratikte ortaya çıkan sorunlar ışığında yine değinilen konular arasındadır. Fikri hakların ihlali halinde olası dava yollarının konu içeriğine alınmasının sebebi ise uygulamada hak sahiplerinin başvurabilecekleri yasal yollar hakkında bilgi edinmelerini sağlamaktır. Son olarak bilgisayar yazılımını aşan fikri hak unsurları taşımasına rağmen önemi ve yazarın ilgisine istinaden dijital oyunların fikri hukuk açısından durumu, kısa bir başlık altında belirtilmeye çalışılmıştır.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Bilgisayar Yazılımlarındaki Fikri Hakların Korunması ve Ticarileştirilmesi Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: