Bilişim Sistemine Girme Suçu (TCK m. 243) Seçkin Yayıncılık

Bilişim Sistemine Girme Suçu (TCK m. 243) Seçkin Yayıncılık

 290,00

Stok kodu: 9789750282416 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıOcak 2023
ISBN9789750282416
Sayfa Sayısı262
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

TCK md. 243’te iki ayrı suç birlikte düzenlenmiştir. Maddenin ilk üç fıkrasında yetkisiz erişim suçu, dördüncü fıkrasında ise araya girme suçu düzenlenmiş olup, her iki suç da 765 s. mülga TCK’da tam karşılığı bulunmayan, esas olarak 5237 s. TCK’da ilk olarak yürürlüğe konulmuş suçlardır. Bu düzenle-meler, Türkiye’nin de tarafı olduğu ve yürürlükte bulunan Avrupa Siber Suçlar Sözleşmesi’nin ikinci ve üçüncü maddelerindeki düzenlemeler ile tamamen paraleldir.
Yetkisiz erişim suçu ile korunması amaçlanan hukuksal değer, bilişim sistemleri üzerindeki yetkili olma durumundan kaynaklı haklar ve buna bağlı dokunulmazlıktır.
Araya girme suçu ile korunması amaçlanan hukuksal değer ise veri trafiğinin gizliliğine dair haktır.
Kitapta; TCK md. 243’te düzenlenen yetkisiz erişim ve araya girme suçları, bu suçların işlenişinde söz konusu olan hacking yöntemlerine dair kapsamlı örnekler verilerek oldukça detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bilişim suçlarının temeli niteliğindeki bu iki suç tipinin iyi biçimde öğrenilmesi ile bu suçlara konu hareketlerin doğru biçimde anlamlandırılarak yorumlanabilmesi ve gerek uygulama gerekse teorik çalışmalarda başarıya ulaşılabilmesi, salt hukuki bilgi birikimiyle mümkün olmadığından, bu çalışma bilişim suçları hukukuna yönelik uzmanlaşma sürecinde son derece faydalı bir kaynak durumundadır.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Bilişim Sistemine Girme Suçu (TCK m. 243) Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: