Bilişim Suçları ve Soruşturma Yöntemleri Adalet Yayınevi

Bilişim Suçları ve Soruşturma Yöntemleri Adalet Yayınevi

 340,00

Stok kodu: 9786258209679 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıEkim 2022
ISBN9786258209679
Sayfa Sayısı348
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Bu çalışma ile öncelikle bilişim suçlarının yasal unsurları ile bunların nitelendirilmesi ve bilişim sistemlerinin araç olarak kullanıldığı haller ve bunlara dair Yargıtay içtihatları ve uygulaması ele alınmış ve bilişim suretiyle işlenen ve en çok karşılaştığımız bu tür suçların soruşturmasında kullanılan özel ve teknik deliller ile bu delillerin ne şekilde elde edilerek soruşturmanın çözümünde kullanıldıkları ve nihai olarak soruşturmanın hangi durumlarda nasıl sonuçlandırılması gerektiği örnek müzekkere ve kararları ile birlikte ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda ilgili suçun yasal unsurları, var ise yetki sorunu, hukuki niteleme-zincirleme suç ve fikri içtima hükümleri güncel içtihatlar ile birlikte ele alınmış, akabinde bu suça ilişkin soruşturma ve delil elde etme yöntemleri ortaya konulduktan sonra, son kısımda da bunlara dair müzekkere ve karar (kyok/İddianame) örneklerine yer verilmiştir.
Belirli suçlar yönünden delil elde etme ve soruşturmayı çözme yöntemleri ayrıntılı bir şekilde ortaya konulurken, aslında bilişim suretiyle işlenen suçların tamamında nasıl hareket edilmesi gerektiğine dair bilinç ve yöntem oluşturulmaya çalışılmıştır. Başka bir deyişle, bu çalışmada ele alınan suçlar ve bu suçlara ilişkin delil elde etme yöntemleri örnekleri ile birlikte iyi bir şekilde özümsenip içselleştirildiğinde, aslında bilişim suretiyle işlenen tüm suçlarda nasıl hareket edilmesi gerektiğine dair mantık ve refleks de oluşacaktır. Çünkü bilişim suretiyle işlenen suçlarda delil elde etme ve şüpheliye ulaşma yöntemleri çoğu zaman birbirine benzerdir. Zira, bu tür suçlar genellikle bir bilişim sistemi üzerinden bir bilişim aracı veya uygulaması vasıtasıyla işlenmektedir.
Bu amaç ve saik doğrultusunda, teorik ve soyut anlatımlara mümkün olduğu kadar az yer verdiğimiz bu çalışma, başta C. Savcıları ve hakimler olmak üzere tüm hukukçuların soruşturma ve yargılamalarda en kolay ve pratik şekilde faydalanabilecekleri biçimde hazırlanmıştır.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Bilişim Suçları ve Soruşturma Yöntemleri Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: