Bireysel Başvuruda Mülkiyet Hakkı Çerçevesinde Sosyal Güvenlik Hakkı Adalet Yayınevi

Bireysel Başvuruda Mülkiyet Hakkı Çerçevesinde Sosyal Güvenlik Hakkı Adalet Yayınevi

 243,00

Stok kodu: 9786052641156 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıOcak 2023
ISBN9786052641156
Sayfa Sayısı156
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 69 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Temel hak ve özgürlüklerin korunması için önemli güvencelerden birisi de bireysel başvuru mekanizmasıdır. Ancak bazı konular bireysel başvurunun kapsamı dışında tutulmaktadır. Anayasa’da yer alan sosyal haklar, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde yer almadığı için hem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi hem de Anayasa Mahkemesi nezdinde bireysel başvurulara konu edilememektedir. Sosyal haklardan birisi olan sosyal güvenlik hakkı, bireyler için sosyal risklere karşı insan onuruna yaraşan asgari bir geçim güvencesini ifade eder. Sosyal güvenlik hakkı, müstakil olarak bireysel başvuruya konu edilemiyor olsa da diğer temel hak ve özgürlükler aracılığıyla yansımalı olarak güvence altındadır. Sosyal güvenlik hakkına ilişkin başvurular, gerekli şartları taşıması şartıyla mülkiyet hakkının koruma şemsiyesi altında değerlendirilmektedir.

Galatasaray Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Yüksek Lisans Programı çerçevesinde yüksek lisans tezi olarak “Anayasa Mahkemesinin Bireysel Başvuru Kararlarında Bir Mülkiyet Hakkı Türü: Sosyal Güvenlik Hakkı” başlığıyla hazırlanan bu çalışmada Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuru kararlarında bir mülkiyet hakkı türü olarak sosyal güvenlik hakkı ele alınmaktadır. Dolayısıyla sosyal güvenlik hakkının adil yargılanma veya yaşam hakkı gibi temas halinde olduğu diğer haklar bakımından ilgili bölümlerde kısa değerlendirmeler yapılmakla yetinilmiştir. 

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Bireysel Başvuruda Mülkiyet Hakkı Çerçevesinde Sosyal Güvenlik Hakkı Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: