Boşanma Hukukunda Kusur İlkesinden Kusurdan Bağımsızlığa Geçiş Seçkin Yayınları

Boşanma Hukukunda Kusur İlkesinden Kusurdan Bağımsızlığa Geçiş Seçkin Yayınları

 880,00

Stok kodu: 9789750283345 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım Yılı2023 Şubat
ISBN9789750283345
Sayfa Sayısı612
Ebatı17X25
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 65 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Boşanma hukukunda kusur ilkesi, Türk hukukunda boşanmanın gerek koşulları gerek mali sonuçları yönünden teoride olduğu gibi uygulamada da çelişkili yorumlara yol açmıştır. Boşanmanın kendisi ceza olarak algılanmıştır. Öte yandan kusur ilkesi toplumsal cinsiyet normlarının egemen olduğu toplumsal düzende evlilik sebebiyle çeşitli dezavantajlarla karşılaşan kadınlar aleyhine sonuçlar doğurmuştur. Çünkü boşanma hukukuna özgü kusurun kadına isnat edilmesi halinde evlilik sebebiyle yoksullaştırılmış kadın, aslında evliliğe sarf ettiği emeğin denkleştirilmesi niteliğindeki maddi tazminat ve nafaka hakkından mahrum kalmaktadır. İsviçre, Almanya, Fransa ve İngiltere’de boşanma hukukunda büyük ölçüde kusur ilkesinden vazgeçilmiş, özellikle boşanmanın sonuçları bağlamında, evlilik birliğinin sarsılmasına kimin sebebiyet verdiğine değil, evlilik sebebiyle yaşam koşullarında gerçekleştirilmiş değişikliklere önem verilmiştir. Boşanma hukukunda sözleşme hukukunun prensipleri esas alınmış, nafaka hakkı güvenin korunması ilkesine dayandırılmıştır. Evlilik süresince ödenen sosyal sigorta primleri sebebiyle beklenen sigorta haklarının denkleştirilmesi, aile konutunun boşanma sonrasında ihtiyaç duyan eşe özgülenmesi gibi düzenlemeler sayesinde evliliğin ve boşanmanın meydana getirdiği sosyal hukuk problemlerine evliliğin bir ekonomik ortaklık olduğu dikkate alınarak özel hukuk araçlarıyla ancak zayıf olanın menfaatleri korunarak çözüm getirilmiştir. Eserde öncelikle boşanma hukukunda kusur ilkesinin yol açtığı sonuçlar, ardından kusurdan bağımsızlık ilkesinin boşanmanın koşullarına ve sonuçlarına etkileri, İsviçre, Almanya, Fransa, İngiltere ve Avusturya’daki düzenlemelerden ve yargı kararlarından yararlanarak tartışılmış, Türk hukuku için önerilerde bulunulmuştur.
Kitabın Konu Başlıkları
.
Boşanmanın Sebepleri Yönünden Kusur İlkesinin Anlamı ve Etkileri
.
Boşanmanın Mal Rejimi, Karşılıksız Kazandırmalar ve Miras Hakkına İlişkin Sonuçları Yönünden Kusur İlkesinin Etkileri
.
Boşanmanın Maddi ve Manevi Tazminat ile Yoksulluk Nafakası Açısından Sonuçları Yönünden Kusur İlkesinin Etkileri
.
Boşanma Hukukunda Kusurdan Bağımsızlık İlkesinin Boşanmanın Koşullarına ve Boşanma Davasına Maddi Hukuk ve Usul Hukuku Yönünden Etkileri
.
Boşanma Hukukunda Kusurdan Bağımsızlık İlkesinin Boşanmanın Eşler Yönünden Mali Sonuçlarına Etkileri
.
Kusurdan Bağımsız Boşanma Hukukunda Boşanma Sonrası Nafakanın Temeli, Tanınma ve Sona Erme Koşulları, Sigorta Denkleştirmesi, Aile Konutunun Özgülenmesi (Almanya, İsviçre, Fransa, İngiltere)

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Boşanma Hukukunda Kusur İlkesinden Kusurdan Bağımsızlığa Geçiş Seçkin Yayınları” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: