Ceza Hakiminin Başvuru Kitabı Adalet Yayınevi

Ceza Hakiminin Başvuru Kitabı Adalet Yayınevi

 1.458,00

Stok kodu: 9786052640203 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım Yılı Kasım 2022
ISBN 9786052640203
Sayfa Sayısı 1872
Ebatı 17X25
Kargo Ücreti: Türkiye'nin her yerine 79 TL.
Kargo Veriliş Süresi: Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Uzunca bir süredir baskısı tükenmiş olan kitabın yeni baskısının yapılması zarureti doğmuştur. Özellikle mesleğe yeni başlayan hakimlerin görevlerinin ilk zamanlarında yaşadıkları tecrübe eksikliğini gidermede öncülük eden kitabın yeni baskısı, çok önemli yenilik ve zenginleştirmeler sonucunda, tüm ceza ha-kimlerine hitap eder hale getirilmiştir. Bu kapsamda, uygulamada sıklıkla görü-len önemli suç tipleri (kasten öldürme, cinsel suçlar, dolandırıcılık, uyuşturucu madde suçları vs.) çok detaylı şekilde açıklanıp en güncel karar özetleriyle zen-ginleştirilmiştir. Önceki baskılardan farklı olarak, bu baskıda bu suçlar çok de-taylı ele alınmıştır. İlgili suçun anlatıldığı kısmın sonunda, bu suçlarla ilgili ceza hakiminin dikkat etmesi gereken ve bir bakıma o suçun haritası olan uyarılı açıklamalara yer verilmiştir. Bu suretle, kurulacak hüküm eksiksiz olacaktır.

Hüküm kurmada temel ilke ve esaslar tüm yönleriyle açıklanmış, örnek hükümler verilmiştir.

Kitabın ilgili bölümünde, elli çeşit suç tipi tüm detaylarıyla incelenmiş ve örnek hükümler verilmiştir. Bununla yetinilmemiş, önemli bazı suçlarda, çok farklı hüküm (ceza verme) varyasyonları verilmiştir. Suçlarla ilgili Yargıtay ka-rar özetleri kısaltılarak (öz haliyle) ilgili başlıklara işlenmiştir. Karar özetlerinin birçoğuna, bir iki kelimelik ek özetler (özetin özeti) yapılmış, uygulayıcının ilgili karara çok kısa sürede ulaşması sağlanmıştır. Kitabın tamamında, yaklaşık 6.000 karar özetine yer verilmiştir. Her konuyla ilgili önemli kararları mümkün mer-tebe atlamadan ilgili yerlere işleme gereği gördüğümden, özellikle kararların puntolarını küçülterek çok daha fazlasını kitaba yerleştirmiş bulunmaktayım.

Ceza hakiminin duruşmaya nasıl başlayıp duruşmayı nasıl bitireceği, hangi cümleleri tutanağa geçireceği, duruşmada hangi taleplerle karşılaşacağı ve bun-larla ilgili ne tür kararlar vereceği gibi konularda, örnekli açıklamalar yapılmış-tır. Hâkimin duruşma tutanağına yazdıracağı hususlar tırnak içinde örnek veri-lerek açıklanmıştır. Bu suretle, özellikle ilk defa ceza mahkemesini idare edecek hakimlerin mesleğe uyum sağlamaları kolaylaştırılmıştır.

Hakimlerin bilmesi gereken temel hususlar da tüm detaylarıyla ilgili bö-lümde açıklanmıştır. Bu kapsamda, özellikle hüküm verildikten sonra ceza dos-yalarıyla ilgili yapılacak iş ve işlemler (kesinleştirme, infaza verme vs.) detayla-rıyla ele alınmıştır.

Koruma tedbirlerine dair bölümdeki açıklamalar oldukça zenginleştirilmiş-tir. Mevzuatta yapılan tüm değişiklikler işlenerek, konular tekrar elden geçiril-miş, yeni karar özetleri eklenmiştir.

Geçtiğimiz yıllarda hukukumuza giren basit yargılama usulüne tüm yönle-riyle yer verilerek, konuyla ilgili örnekler ilave edilmiştir.

Yargılama giderlerinin önemi nedeniyle, yargılama giderleri ve özellikle vekâlet ücreti ile ilgili konular tekrar elden geçirilmiş ve tereddütlü hususlarda Yargıtay’ın uygulaması önceki baskılara göre çok daha derinleştirilerek aktarıl-mıştır.

Kitaptaki hacim darlığı nedeniyle, uygulamada ceza dosyaları içinde bulu-nan ve diğer kurumların müzekkerelere cevaplarını içeren yazılara ve raporlara, link ve QR kodu eklemek suretiyle yer verilmiştir. Siz değerli okuyucular, link ile veya telefon kamerasına QR kodunu okutarak ilgili belgelere ulaşabilirsiniz.

Elinizdeki kitap, yoğun bir emek ve çaba sarfedilerek, ihtiyaç duyulan tüm bilgilere ulaşmayı hedeflemek suretiyle hazırlanmıştır. Fiziksel hacim elverdiği ölçüde, konular detaylarıyla ele alınmıştır.

Kitabın sonunda, çok kullanışlı iki cetvel yapılmıştır. Bunlardan ilki, “kav-ramlara göre arama cetveli”, diğeri ise “maddelere göre arama cetvelidir.” Bu suretle, çok kapsamlı olan bu eserde, bilgiye ulaşmak daha kolay olacaktır.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Ceza Hakiminin Başvuru Kitabı Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: