Ceza Hukuku ve Kültür Varlıkları Seçkin Yayıncılık

Ceza Hukuku ve Kültür Varlıkları Seçkin Yayıncılık

 490,00

Stok kodu: 9789750276873 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıNisan 2022
ISBN9789750276873
Sayfa Sayısı376
Ebatı16x24,
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 69 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Kültür varlıkları, insanlığın ortak mirasını oluşturmakta, ürünü oldukları toplumların tarihsel ve kültürel kimliklerine tanıklık etmekte, bu kimliklerin ifadesi olmaktadır.

Bu çalışmada kültür varlıklarının korunması, bu varlıklara yönelik tahribatın ve gayrı meşru kültür varlığı ticaretinin önlenmesi bakımından ceza hukukunun işlevi, uluslararası kamu hukukunun ve özellikle uluslararası ceza hukukunun sağladığı koruma ile Türk hukukundaki ilgili düzenlemeler ele alınmıştır. Öncelikle, hukuka aykırı kültür varlığı dolaşımı ve kültür varlığı tahribatında ki artışın temel nedenleri belirlenmiştir. Ardından, insanlığın ortak mirasını oluşturan, toplumsal ve bireysel açıdan büyük önem taşıyan kültür varlıkları üzerinde işlenen ya da bu varlıkların dolaşımına ilişkin suçların önlenmesi, bu varlıkların gelecek kuşaklara aktarılması bakımından ceza hukukunun rolü ve işlevi konusu ele alınmıştır.

Bu çerçevede, uluslararası ceza hukukunun, kültür varlıklarının korunması bakımından sağladığı güvenceler, tarihsel gelişimi de aktarılmak suretiyle, savaş ve barış dönemleri bakımından ayrı ayrı incelenmiştir. Kültür varlıklarının tahribi ve hukuka aykırı biçimde yerlerinden edilmeleri, savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırım suçları açısından değerlendirilmiştir. Son olarak, Cumhuriyet’in ilanından önceki ve sonraki dönemlerde kültür varlıklarının korunması açısından Türk hukuku ve idari teşkilatında yaşanan gelişmeler ile 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunun da öngörülen suçlar ve cezai düzenlemeler incelenmiştir.

Kitap, yayınlandığı 2017 yılından sonra 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklikler ve uluslararası hukuk belgeleri bakımından ortaya çıkan gelişme ile yeniliklerle gözden geçirilerek güncellenmiştir.

Konu Başlıkları
Kültür Varlıklarının Korunması Bakımından Ceza Hukukunun İşlevi Uluslararası Ceza Hukuku ve Kültür Varlıkları
Türk Hukukunda Kültür Varlıklarının Cezaen Korunması

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Ceza Hukuku ve Kültür Varlıkları Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: