Ceza Hukukunda Görevin Yerine Getirilmesi Adalet Yayınevi

Ceza Hukukunda Görevin Yerine Getirilmesi Adalet Yayınevi

 240,00

Stok kodu: 9786258092356 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıMart 2022
ISBN9786258092356
Sayfa Sayısı333
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Bireysel özgürlüklerin korunması konusunda Anayasa Hukuku ve Yargısının fonksiyonları oldukça önemli bir yere sahip olmakla birlikte bu konuda asıl rol, Ceza Hukukunundur. Hukuka uygunluk nedenlerinin layıkıyla özümsendiği bir hukuk sisteminde özgürlükler, büyük ölçüde güvence altında olacaktır.
5237 sayılı TCK’da yer verilen hukuka uygunluk nedenleri içinde özgürlükleri en çok ilgilendiren, görevin yerine getirilmesidir. Diğer nedenlerde bireyler arasındaki menfaat çatışmalarının düzenlenmesi söz konusuyken çalışma konumuz, Devlet adına yetki kullanan kamu görevlileri ile bireyler arasındaki ilişkileri hassas bir çizgide dengede tutmak üzere vardır. Bu nedenle de anayasal devletin yaşama geçmesi bakımından oldukça önem taşımaktadır. Bu hayatiyetine rağmen hukuka uygunluk nedenleri içinde en çok tartışma konusu olan da ki madde başlığı dahi konuyu tam olarak yansıtmayan “Kanun hükmü ve amirin emri” (TCK md. 24) olarak seçilmiş olan “Görevin yerine getirilmesi” dir. Türk Doktirinin de bu perspektifte ilk kez bir çalışma yapılmış, konuyla ilgili teorik bir temel oluşturularak doktrin ve uygulamaya bir katkı sunmak amaçlanmıştır.
Kitabın sonunda TCK md. 24 ile ilgili düzenleme önerimiz yer almaktadır. Çalışmanın kaleme alındığı günlerde tüm dünyayı etkisi altına alan Covıd-19 hastalığına yönelik olarak geliştirilen aşının zorunlu olarak uygulanması durumu çalışma konumuz bağlamında değerlendirilmiştir.
Kitabın Konu Başlıkları
.
Görevin Yerine Getirilmesi, Hukuki Niteliği, Karşılaştırmalı Hukuk ve İlgili Kurumlar
.
Görevin Yerine Getirilmesinin Uygulanması, Hata ve Uluslararası Ceza Hukukunda Görevin Yerine Getirilmesi
.
Görevin Yerine Getirilmesiyle İlgili Bazı Özel Durumlar

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Ceza Hukukunda Görevin Yerine Getirilmesi Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: