Ceza Muhakemesinde Şüpheden Sanık Yararlanır İlkesi Adalet Yayınevi

Ceza Muhakemesinde Şüpheden Sanık Yararlanır İlkesi Adalet Yayınevi

 260,00

Stok kodu: 9786052640265 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıOcak 2023
ISBN9786052640265
Sayfa Sayısı297
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Ceza Muhakemesi Hukuku kitaplarında, savunma dilekçelerinde ve yargı kararlarında en sık rastladığımız ifadelerden biri “şüpheden sanık yararlanır” tümcesidir. Bu kadar sık kullanılmasına rağmen o kalın ceza muhakemesi kitaplarında yer kıtlığından bir türlü ayrıntılı olarak açıklanamayan, ülkemizde zaten az sayıda olan monografilere de konu olamayan bir konudur “şüpheden sanık yararlanır” ilkesi. Oysa uygulamada birçok savunma bu ilkeye dayandırılır ve bir çok beraat kararı da bu gerekçeyle verilir.
Ceza muhakemesine ilişkin kitapların da birçok yerinde değinilmesine rağmen bir türlü ayrıntısına sıra gelmeyen bir konudur “şüpheden sanık yararlanır” ilkesi. Bu kadar önemli olmasına ve uygulamada sıklıkla başvurulmasına rağmen, bu kuralın hangi nedenle ve ne zaman çıktığı, tarihsel süreçte nasıl geliştiği, suçun hangi unsurlarının ispatında şüphe bulunması halinde uygulandığı, hangi durumlarda ise uygulanmadığı gibi pek çok soru ülkemizde derinlemesine ve derli toplu olarak çalışılmamıştır.
İşte bu eser, söz konusu bu büyük boşluğu gidermeye adaydır. Eserde tüm bu soruların açıklamaları ve daha nicesi ayrıntılı bir biçimde ele alınmakta ve kitabın sonunda yer alan konu ile ilgili Yargıtay kararları da çalışmayı hem akademisyenler hem de uygulamacılar açısından daha da değerli ve kullanışlı hale getirmektedir. Hatta daha şimdiden kitabın boşluğu gidermekte adaylıktan, bu alandaki temel eser olmaya doğru evrileceğini söylemek yanlış olmayacaktır.
Kitabın Konu Başlıkları
.
İspat İçin Ölçüt: Şüphenin Yenilme Zorunluluğu ve Vicdani Kanaat
.
Şüpheden Sanık Yararlanır İlkesi

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Ceza Muhakemesinde Şüpheden Sanık Yararlanır İlkesi Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: