Ceza Muhakemesinde Yargılama Giderleri Seçkin Yayıncılık

Ceza Muhakemesinde Yargılama Giderleri Seçkin Yayıncılık

 350,00

Stok kodu: 9789750282881 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıOcak 2023
ISBN9789750282881
Sayfa Sayısı242
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 69 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Ceza yargılamasında soruşturma ve kovuşturma aşamasında yapılan harcamaları, vekâlet ücretini ve harçları içeren yargılama giderleri hükmün tamamlayıcı unsurudur. Buna karşın, yanılgıyla hükmün feri gibi kabul edilmesi sebebiyle, sık sık hata yapılan ve Yargıtay ve İstinaf mahkemeleri ilamlarında en çok bozma ya da eleştiri konusu olan bir kalemi oluşturduğu da bir gerçektir.
Yargılama giderlerine dahil olan vekalet ücreti de ceza yargılamasında büyük önem kazanmış, adeta birçok ceza davasında asıl hükmü gölgede bırakacak aşamaya gelmiştir. Kitapta örnekleriyle açıklandığı üzere, sanık hiç ceza almasa ya da aldığı ceza hiç infaz edilmeyecek olsa bile 9.200,00 TL veya 17.400,00 TL vekalet ücreti ödemek zorunda kalabilmekte, hatta bazı hallerde basit görülen bir davada 28.400,00 TL vekalet ücreti ödemek zorunda kalmaktadır.
Diğer bir husus ise 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, 3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu, 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu ve Sağlık Bakanlığı Personeline Karşı İşlenen Suçlar Nedeniyle Yapılacak Hukuki Yardımın Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik hükümleri gereği yasal hasım olan kurumlar lehine hükmedilecek vekalet ücreti konusundaki yasal değişikliklerdir. Örneğin 3628 sayılı Kanun’da 7417 sayılı Kanun’la yapılan değişiklikle, Hazine lehine hükmedilen vekalet ücreti konusunda önemli yeniliklere gidilmiştir.
Yine birden fazla sanık veya katılan lehine ödenecek ücret, HAGB kararında ve hükmün açıklanmasında hükmedilecek ücret, asıl hükümde unutulması halinde ek kararla yargılama giderleri ve vekalet ücretine hükmedilmesi, vekaletname ibrazının gerekip gerekmediği, akıl hastalarının ve çocukların yargılama masrafları ve vekalet ücretinden sorumluluğu gibi konularda sık yapılan hatalı uygulamalar, kitapta bir uygulayıcı gözüyle derlenip, hem güncel hem de klasik içtihatlarla ilişkilendirilerek uygulayıcıya faydalı olunmaya çalışılmıştır.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Ceza Muhakemesinde Yargılama Giderleri Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: