Cezai Konularda Uluslararası Adli Yardımlaşma Seçkin Yayıncılık

Cezai Konularda Uluslararası Adli Yardımlaşma Seçkin Yayıncılık

 405,00

Stok kodu: 9789750282423 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıOcak 2023
ISBN9789750282423
Sayfa Sayısı296
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 69 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Bilindiği üzere, ceza yargılaması sistemlerinin mülkiliği esastır. Ancak günümüzde, gitgide artan ve gelişen ulaşım ve iletişim imkânlarının kaçınılmaz bir sonucu olarak, suç ve suçluluk uluslararası bir hâl almıştır. Bu durum ise devletlerin suçla mücadelede iş birliği yapmalarını gerektirmekte olup, bu meyanda cezaî konularda uluslararası adlı yardımlaşma mekanizmaları geliştirilmiştir.
 
Modern anlamda 19. yüzyıldan bu yana var olan cezaî konularda uluslararası adlî yardımlaşma, bir devletin yürütmekte olduğu bir yargılama çerçevesinde yetki alanının dışında, başka bir devlette bulunan delillerin temini; şüpheli, sanık, tanık, bilirkişi, mağdur ve müşteki gibi ceza yargılamasının süjelerinin dinlenilmesi ve bunlara tebliğde bulunulması; elkoyma; muhakemenin devri; şüpheli, sanık veya hükümlünün iadesi ile hükümlü nakli konularını içermektedir.
 
Ceza yargılamasının nihayete erdirilmesi yolunda bir araç olmakla birlikte, doğası gereği egemen devletlerin spesifik bir iş birliği ilişkisi kurmasını ve sürdürmesini gerektiren cezaî konularda uluslararası adlî yardımlaşma işlemleri, bu niteliklerinden dolayı ceza hukuku dışında uluslararası hukuk ve zaman zaman siyasetle de iç içedir. İşte, mahkeme salonlarından çok ötelerde etki gösterebilme kudretine sahip cezaî konularda uluslararası adlî yardımlaşma, bu sebeple her daim güncelliğini korumakta ve kamusal tartışmalarda da sıklıkla yer bulmaktadır.
 
Eser, cezaî konularda uluslararası adlî yardımlaşma mekanizmalarına ve Türk hukukundaki uygulamasına ışık tutmayı, konuya ilişkin akademik ve kamusal tartışmalara katkıda bulunmayı ve uygulayıcılar için bir başvuru kitabı olmayı amaçlamaktadır.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Cezai Konularda Uluslararası Adli Yardımlaşma Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: