Dürüstlük Kuralına Aykırı Genel İşlem Şartı Kullanımı ve Yaptırımı Yetkin Yayınları

-5%

Dürüstlük Kuralına Aykırı Genel İşlem Şartı Kullanımı ve Yaptırımı Yetkin Yayınları

 44,65

Stok kodu: 9786050501957 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıMayıs 2017
ISBN9786050501957
Sayfa Sayısı173
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 15 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Bu çalışmada, TTK m. 55/1-f ‘te düzenlenen dürüstlük kuralına aykırı genel işlem şartlarının kapsamı dışına çıkılmış. Zira söz konusu hüküm incelendiğinde, sadece yazılı olan genel işlem şartlarının haksız rekabete sebep olabileceği gibi bir yanlış anlama ulaşmak mümkündür. Hâlbuki TTK m. 55’te düzenlenen hususlar, yüksek yargı kararlarında ve uygulamada en fazla karşılaşılan haksız rekabet örnekleridir.

Dolayısıyla TTK m. 55/1 -f hükmü, sadece yazılı olan genel işlem şartları için geçerli olsa da haksız rekabetin tanımlandığı TTK m. 54’ün kapsamına yazılı olmayan genel işlem şartları da girmektedir. Dolayısıyla çalışmada, dürüstlük kuralına aykırı olan tüm genel işlem şartları incelenmiş. Bu anlamda, çalışma konusu, Türk haksız rekabet hukukunda dürüstlük kuralına aykırı genel işlem şartlarıdır.

Üç bölümden oluşan çalışmada, ilk bölümde genel işlem şartlarını ve haksız rekabeti, ikinci bölümünde genel işlem şartının haksız rekabeti oluşturması için gereken şartları ve son olarak da dürüstlük kuralına aykırı genel işlem şartı kullanılması halinde hangi yaptırımların söz konusu olabileceği incelenmiş.

(Girişten)

Konu Başlıkları
Genel Olarak Genel İşlem Şartı ve Haksız Rekabet
Türk Haksız Rekabet Hukukunda Dürüstlük Kuralına Aykırı Genel İşlem Şartlarının Kullanımı
Türk Haksız Rekabet Hukukunda Dürüstlük Kuralına Aykırı Genel İşlem Şartının Yaptırımı

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Dürüstlük Kuralına Aykırı Genel İşlem Şartı Kullanımı ve Yaptırımı Yetkin Yayınları” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: