Dernekler Hukuku Seçkin Yayınevi

Dernekler Hukuku Seçkin Yayınevi

 123,00

Stok kodu: 9789750265242 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıOcak 2021
ISBN9789750265242
Sayfa Sayısı344
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 29 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Dernekler Hukuku – Ömer Aykul

Üçüncü baskısı yapılan bu kitap, derneklerin kuruluşundan feshine kadar bütün işlemlerinde dernek kurucusu, üye ve gönüllüleri ile derneklere danışmanlık yapacak avukatlara destek ve bir başucu kitabı olma özelliğini taşımaktadır.

Kitabın yazarı, 30 yıllık avukatlık ve 40 yıllık hukuk hayatının önemli bir bölümünde uğraşı konusu olan dernekler (ve vakıflarla) ilgili deneyimlerini de kitaba aktarmış, Eserde kuruluştan feshe kadar, kuruluş, üyelik, organlar, görevleri seçim sistemleri, mali işlemler, bağış, yardım alma, fesih ve tasfiye ile şube ve temsilcilik konuları dâhil bütün iş ve işlemler; Türk Medeni Kanunu, Dernekler Kanunu ve Dernekler Yönetmeliğinin ilgili maddeleri ile birlikte akıcı bir sıra izlenerek incelenmiştir.

Dernek çeşitleri ve özellikle spor kulüpleri ve yabancı dernekler de yine kitapta incelenen konular arasında yer almaktadır. Dernek üst kuruluşu olan federasyon ve konfederasyonlar ile yine derneklerin öncülüğünde kurulan platformlar ayrıntılı olarak incelenmiştir.

Kitapta derneklerin mali işlemleri, vergisel sorumlulukları, defter ve kayıtları ve kamu yararı statüsünün kazanılma ve kaybedilmesi halleri ile bu statünün derneklere kazandırdıkları, dernek iktisadi işletmesi ve diğer ortaklıkları, sandık ve lokal işletmeleri de kitapta ayrıntılı olarak yer almaktadır. Keza derneklerle ilgili önemli davalar, dava koşulları ve örnek kararları ile birlikte kitapta mevcuttur.
Kitabın ikinci kısmında ise gündemde olan gönüllülük hukuku incelenmektedir. Kitap, sivil toplum kuruluşu ve gönüllü kuruluş kavramlarının mukayeseli analizini yaparak en doğru hukuksal kavram olarak “Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşu” nu işaret ediyor. Kitapta ayrıca derneklerin en büyük sorunu olan “kaynak geliştirme” konusunu da hukuksal yönüyle değerlendirilmektedir.

Konu Başlıkları

Kuruluşundan Feshine Dernekler, Organları ve Yönetimi
Dernek Türleri, Spor Kulüpleri, Yabancı Dernekler
Platformlar, Federasyon ve Konfederasyonlar
Kişisel Verilerin Korunması, Kamu Yararına Çalışma
Derneklerde Mali İşler, Kayıtlar, Sandık ve İktisadi İşletme
Derneklerin Eğitim, Yurt ve Lokal Faaliyetleri
Dernek Davaları
Örgütlenme Hakkı ve Gönüllülük Hukuku
Gönüllü Kuruluşlar ve Sivil Toplum Kuruluşları
Gönüllü Kuruluşlarda Kaynak Oluşturma Hukuku
Şirketler ve Sosyal Amaç

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Dernekler Hukuku Seçkin Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: