Dernekler Hukuku Seçkin Yayıncılık

Dernekler Hukuku Seçkin Yayıncılık

 360,00

Stok kodu: 9789750282386 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıOcak 2023
ISBN9789750282386
Sayfa Sayısı360
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Dördüncü baskısı yapılan bu kitap, derneklerin kuruluşundan feshine kadar bütün işlemlerinde dernek kurucusu, üye ve gönüllüleri ile derneklere danışmanlık yapacak avukatlara destek ve bir başucu kitabı olma özelliğini taşımaktadır.
Kitabın yazarı, 30 yılı aşan avukatlık ve 40 yılı aşan hukuk hayatının önemli bir bölümünde uğraşı konusu olan dernekler (ve vakıflarla) ilgili deneyimlerini de kitaba aktarmış, Eserde kuruluştan feshe kadar, kuruluş, üyelik, organlar, görevleri seçim sistemleri, mali işlemler, bağış, yardım alma, fesih ve tasfiye ile şube ve temsilcilik konulan dâhil bütün iş ve işlemler; Türk Medeni Kanunu, Dernekler Kanunu ve Dernekler Yönetmeliğinin ilgili maddeleri ile birlikte akıcı bir sıra izlenerek incelenmiştir.
Dernek çeşitleri ve özellikle spor kulüpleri ve yabancı dernekler de yine kitapta incelenen konular arasında yer almaktadır. Dernek üst kuruluşu olan federasyon ve konfederasyonlar ile yine derneklerin öncülüğünde kurulan platformlar ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Kitapta derneklerin mali işlemleri, vergisel sorumlulukları, defter ve kayıtlan ve kamu yararı statüsünün kazanılma ve kaybedilmesi halleri ile bu statünün derneklere kazandırdıkları, dernek iktisadi işletmesi ve diğer ortaklıkları, sandık ve lokal işletmeleri de kitapta ayrıntılı olarak yer almaktadır. Keza derneklerle ilgili önemli davalar, dava koşullan ve örnek kararları ile birlikte kitapta mevcuttur.
itabın ikinci kısmında ise gündemde olan gönüllülük hukuku incelenmektedir. Kitap, sivil toplum kuruluşu ve gönüllü kuruluş kavramlarının mukayeseli analizini yaparak en doğru hukuksal kavram olarak “Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşu” nu işaret etmektedir. Kitapta ayrıca derneklerin en büyük sorunu olan “kaynak geliştirme” konusu da hukuksal yönüyle değerlendirilmektedir.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Dernekler Hukuku Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: