Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Programları Seçkin Yayıncılık

Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Programları Seçkin Yayıncılık

 235,00

Stok kodu: 9789750250996 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıEylul 2018
ISBN9789750250996
Sayfa Sayısı375
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 39 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Programları Seçkin Yayıncılık

Gerek Türkiye’de gerekse Almanya’da, çalışmakta olan genç neslin sigorta primleriyle finanse edilen kamu emeklilik sistemi, çeşitli demografik, sosyoekonomik ve yapısal faktörlerin etkisiyle sıkıntılı bir döneme girmiştir. Bu nedenle 2002 yılında Almanya’da yürürlüğe konulan emeklilik reform kanunları ile kamu emeklilik sisteminin, devlet destekli özel emeklilik programları ile desteklenmesine karar verilmiştir.

Almanya’da tehlike çanlarının çalmasına neden olan, nüfusun giderek yaşlanması, doğum oranlarının hızla gerilemesi gibi demografik değişimler, aynı hızda olmasa da, son 30-40 yıl içinde Türkiye’de de kendini hissettirmeye başlamıştır. Almanya’dan farklı olarak, Türkiye’de genel nüfusun yaş ortalaması oldukça genç olmakla birlikte, hem ortalama ömrün uzaması hem de Türkiye’nin kendine özgü yapısal sorunları kamu emeklilik sistemi üzerinde ciddi baskı oluşturmaktadır.

Erken emeklilik, kayıt dışı istihdam, kayıt dışı ekonomi, genç nüfusun işsizliği gibi sorunlar Türkiye için kamu emeklilik sisteminde reform ihtiyacı doğuran nedenler olmuştur. Bu bağlamda Almanya’dan sadece bir yıl sonra, Türkiye’de Bireysel Emeklilik Sistemi yürürlüğe konulmuştur.

Türkiye’de uygulanmasına başlanan bireysel emeklilik sisteminin amacı, Almanya’da farklı olarak, sadece kamu emeklilik sistemine destek olmakla sınırlı tutulmamış, aynı zamanda sağlanan tasarrufların sermaye piyasasını derinleştirmesi ve ülke ekonomisine kaynak yaratması da amaçlanmıştır.

Bu çalışmada, yaklaşık aynı tarihlerde uygulanmasına başlanan devlet destekli Türk ve Alman bireysel (özel) emeklilik sistemleri etraflıca incelenerek, birbirine benzer ya da farklı yönleri ortaya konulmuştur.

Konu Başlıkları
Kavramlar ve Tarihsel Gelişim
Federal Almanya Özel Emeklilik Programları
Türkiye’de Özel (Bireysel) Emeklilik Sistemi
Türk Ve Alman Özel Emeklilik Programlarının Karşılaştırması

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Programları Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: