Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Nezdinde Yürütülen Tahkim Süreci Seçkin Yayıncılık

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Nezdinde Yürütülen Tahkim Süreci Seçkin Yayıncılık

 250,00

Stok kodu: 9789750273742 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım Yılı2022 Ocak
ISBN9789750273742
Sayfa Sayısı212
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Fikri ve sınai haklarla ilgili uyuşmazlıklar, sanayi devriminden sonra üretimin ve global ticaret hacminin son derece artması ile birlikte yerel uyuşmazlıkların yanında uluslararası boyut ihtiva eden uyuşmazlıkları da beraberinde getirmiştir.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) ise, uluslararası alanda bir fikri mülkiyet kuruluşu olarak bu alandaki eksikliği gidermek amacıyla uluslararası fikri mülkiyet konulu uyuşmazlıkları çözebilmek adına WIPO Arabuluculuk ve Tahkim Merkezi’ni kurmuş ve bu merkez Tahkim Kurallarını belirleyerek başvuruculara hizmet vermeye başlamıştır.

Çalışmanın ana konusu WIPO nezdinde yürütülen tahkim süreci olmakla birlikte birinci bölümde genel olarak fikri mülkiyet hakları uyuşmazlıkları ve tahkim konusu ile WIPO ve WIPO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi ele alınmıştır.

İkinci bölümde, WIPO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi kuralları incelenerek, hakemlerin hukuki durumları, WIPO nezdinde fikri mülkiyet uyuşmazlıklarında hakemlerin seçimi, tahkim sürecinin ne şekilde yürütüldüğü, WIPO tahkiminin başlangıcı, yargılama süreci ele alınmıştır.

Üçüncü ve son bölümde ise, yargılamanın sona erme halleri incelenerek; gizlilik, WIPO tahkiminde süreler, ücretler ve masraflar ile son hükümler ele alınmıştır. Ayrıca WIPO nezdinde yürütülen diğer alternatif uyuşmazlık çözüm yolları olan, WIPO Arabuluculuk, WIPO Arabuluculuk-Tahkim, WIPO Hızlandırılmış Tahkim, WIPO ICANN Tahkimi ve WIPO Uzman Kararı konularına konunun geniş sınırları nedeniyle çalışmada kısaca yer verilmiştir.

Konu Başlıkları
Fikri Mülkiyet Hakları ve Hukuki Uyuşmazlıklar
Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO)
WIPO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi Tahkim Kuralları
Tahkim Yargılamasının Sona Ermesi
Yabancı Hakem Kararlarının Tanıma ve Tenfizi

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Nezdinde Yürütülen Tahkim Süreci Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: