Eşdeğer İlaçların Piyasaya Girişinde Patent ve Veri İmtiyazı Haklarından Kaynaklanan Engeller Seçkin Yayıncılık

Eşdeğer İlaçların Piyasaya Girişinde Patent ve Veri İmtiyazı Haklarından Kaynaklanan Engeller Seçkin Yayıncılık

 420,00

Stok kodu: 9789750279256 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım Yılı Eylül 2022
ISBN9789750279256
Sayfa Sayısı418
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Eşdeğer ilaç, genellikle ilaç piyasasında insanların ilaca erişimini kolaylaştıran, daha az maliyetli ve daha yaygın bir alternatif olarak rol oynamaktadır. İlaçta patent ve veri imtiyazı haklarının TRIPS Anlaşmasını takip eden dönemde dünya çapında yaygın olarak tanınması ise eşdeğer ilaç ve orijinal ilaç bağlamındaki tartışmaları alevlendirmiş, uluslararası boyutta müzakere ve anlaşmaların yapılmasına neden olmuştur.
Eşdeğer ilaç, eşdeğer ilaç rekabeti, temel insan haklarından olan sağlık hakkını ilgilendirmesi nedeniyle kamunun ve kamu otoritelerinin gündeminde her zaman önemli bir yer işgal etmiştir. Bilhassa tüm dünyayı etkisi altına alan ve yakın döneme kadar etkilerini şiddetli şekilde hissettiğimiz Covid-19 salgını vesilesiyle konu güncelliği haizdir.
Eserde, sadece eşdeğer ilaç arzı ve satışına karşı orijinal ilaç üreticileri ve orijinal ilaç üreticilerinin yoğunlaştığı gelişmiş devletlerce öne sürülen patent ve veri imtiyazı korumaları ele alınmamıştır. Patent ve veri korumasına özgü sorunların yanısıra rekabet hukuku ve haksız rekabet düzenlemeleri kapsamında ortaya çıkan sorunlar tahlil edilmiş, uygulama ve mevzuata ilişkin çözüm önerilerine yer verilmiştir. Eser bu yönüyle farklı hukuk disiplinlerine yer veren, karşılaştırmalı hukukun geniş şekilde yer aldığı bir incelemeyi içermektedir. Böylelikle okuyucuya geniş ve zengin bir içerik sunulmaktadır.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Eşdeğer İlaçların Piyasaya Girişinde Patent ve Veri İmtiyazı Haklarından Kaynaklanan Engeller Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: