Eşya Hukuku (5 Cilt ) Seçkin Yayıncılık

Eşya Hukuku (5 Cilt ) Seçkin Yayıncılık

 5.500,00

Stok kodu: 9789750276453 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıNisan 2022
ISBN9789750276453
Sayfa SayısıCiltli
Ebatı17x25
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 65 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Yazılmış değerli eserlerin ve içtihatların büyük bir bölümü önceki mevzuat dönemine ait bulunduğundan, doktrindeki son gelişmelerin, yeni oluşan içtihatların öncekilerle birlikte derinliğine incelenip bir bütün halinde bir eserde toplanılmasının nazariyatçılar ve uygulayıcılar olarak tüm hukukçulara faydalı olacağı fikri yazarı böyle bir kitabın hazırlanmasına yöneltmiştir. Hukukçuların ve ilgililerin ihtiyaçlarına cevap verebilme gayreti ile hazırlanan bu eser uzun bir araştırma ve çalışma gerektirmiştir.

Eşya Hukukunun kapsamı çok geniş olup, bu kapsam içerisinde mülkiyete ilişkin genel hükümlerin, taşınmaz mülkiyetinin, taşınır mülkiyetinin, sınırlı aynî haklar olarak, irtifak hakları, taşınmaz rehni ve taşınır rehninin ayrı ayrı incelenmesi, bunlara ilaveten zilyetlik ve tapu sicili konularının da bütün boyutları ile incelenmesi bir cilt içerisinde mümkün olmadığından kitabın beş cilt şeklinde hazırlanmasını gerektirmiştir.

İnceleme, Medeni Kanun’un sistematiğine ve madde düzenine uygun olarak yapılmıştır. Böylece, birbirleri ile ilgili konuların ve maddelerin kıyaslanması ve bir arada değerlendirilmesinin, aranan bilgilerin daha kolay bulunabileceğinin mümkün olabileceği düşünülmüştür.

Bir madde incelenirken önce tam olarak madde metnine bundan sonra açıklama ve doktriner bölüme yer verilmiş, alt yazıda ise yürürlükten kalkmış olan Kanunu Medeni’nin karşılık hükmü yazılmak suretiyle iki kanun maddelerinin kıyaslanması ve önceki dönemdeki içtihatların ve bilimsel görüşlerin daha kolay değerlendirilmesinin yapılabilmesi sağlanmak istenilmiştir.

En son bölümde ise kararlar başlığı altına varsa içtihadı birleştirme kararları, emsal niteliğinde hukuk genel kurulu kararları ve daire kararları kronolojik olarak sıralanmıştır.
Bu suretle ilgili maddenin bilimsel görüşlerin ve içtihatların ışığında tam olarak incelenmesi ve değerlendirilmesi olanağına zemin hazırlanması amaçlanmıştır.

Konu Başlıkları
Mülkiyet
Sınırlı Ayni Haklar
Zilyetlik ve Tapu Sicili

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Eşya Hukuku (5 Cilt ) Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: