Farklı Açılımlarla Hukuk Devleti ve Güvenlik Adalet Yayınevi

Farklı Açılımlarla Hukuk Devleti ve Güvenlik Adalet Yayınevi

 324,00

Stok kodu: 9786052640876 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıAralık 2022
ISBN9786052640876
Sayfa Sayısı255
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 69 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Genel kanaate göre devlet, güvenlik ihtiyacının karşılanması için  ortaya çıkan bir yapıdır. Bu bakımdan “güvenliğin tesisi” devletlerin  ortaya çıktığı dönem itibarıyla günümüze kadar vazgeçemediği ve  bugünden sonra da vazgeçmesinin mümkün olmadığı temel varlık  gerekçelerinden bir tanesidir. Sınırlandırılmayan her türlü güç gibi,  güvenlik alanında sahip olunan güç de amacının dışına çıkma potansiyeli  taşır. Bu bakımdan güvenliğin tesisi için ortaya çıkan devlet,  bizatihi güvenlik tehdidi olabilmektedir. Bu tehdidin bertaraf edilmesi  için güvenlik olgusunun tahdidi kesin bir şarttır.

Modern devlet anlayışı sonrası insan hakkı mücadeleleri çerçevesinde  gelişen ve günümüzde anayasa ve hukukun üstün kurallarıyla kendisini  bağlı sayan devleti ifade eden “hukuk devleti”, ilkesel olarak,  güvenliği tesis ederken devletin eylem ve işlemlerinin sınırlarının da  belirlenmesine hizmet eder. Devletlerin hukuk devleti olması vesilesiyle  kişiler temel hak ve özgürlüklerini kullanabilir, kişilerin hak ve özgürlükleri  gelişip güçlenebilir. Güvenlik hususunda olduğu gibi, temel  hak ve özgürlüklerin de sınırlandırılmaması durumunda amacı dışına  çıkma potansiyeli taşıdığını ifade etmek gerekir. Haliyle, hukuk devletinin  kişi hak ve özgürlüklerine sınırsız bir alan açmadığı net bir şekilde  ifade edilebilir. İşte bu noktada güvenliğin sınırlandırılması hukuk  devletine, hukuk devleti ilkesi çerçevesinde kişi haklarının sınırlandırılması  da güvenliğe hizmet eder.

Yukarıdaki ifadelerden hareketle; 2020 yılında çıkarılan “Farklı  Açılımlarla İnsan Hakları ve Güvenlik” kitabından sonra serinin ikinci  kitabı olarak ortaya çıkan elinizdeki “Farklı Açılımlarla Hukuk Devleti ve  Güvenlik” adlı bu çalışma; güvenlik yönetimi, kamu yönetimi, hukuk  temel alanlarının kesişiminde yer almakta olup güvenlik ve hukuk  devleti arasındaki ahenge dikkat çeken bölümlerden oluşmaktadır. Bu  ahenk hem öğreti boyutuna yer veren hem de güncel gelişmeler (toplumsal olaylar, kanuni düzenlemeler, idari eylem ve işlemler, yargı  kararları) çerçevesinde değerlendirme yapan bölümlerle sağlanmaktadır.  Netice itibarıyla; alanında uzman olan akademisyen ve hukukçuların  katkı sunduğu çalışmada yer alan bölümler, güncel gelişmeler  ışığında, güvenlik yönetimi çalışmalarını hukuk devleti ilkesi perspektifinde  değerlendirmekte ve bu yolla bilim dünyasına fayda sağlamayı  amaçlamaktadır.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Farklı Açılımlarla Hukuk Devleti ve Güvenlik Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: