Fazla Çalışma Ücreti Adalet Yayınevi

Fazla Çalışma Ücreti Adalet Yayınevi

 354,00

Stok kodu: 9786257277464 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıOcak 2021
ISBN9786257277464
Sayfa Sayısı805
Ebatı17x25
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 39 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Yargıtay İçtihatları ve BAM Kararları Işığında Fazla Çalışma Ücreti (Arabuluculuk, Hafta Tatili ile UBGT ve Hesap Örnekleri Dahil) – Özgül Özkan Ürün, Tuncay Derin

Bu kitabı iş davalarının tarafları arasında en çok uyuşmazlığa neden olan fazla çalışma ücretinin her yönü ile açıklanması amacıyla kaleme aldık. Fazla çalışma alacağının Yargıtay içtihatları ve Bölge Adliye Mahkemeleri kararları ışığında incelenmesinin uygulayıcılara faydalı olacağı fikrinden hareket ettik.
20.07.2016 tarihinde faaliyete başlayan Bölge Adliye Mahkemeleri 20.07.2020 tarihi itibariyle 4. yılını tamamladı. Bugüne kadar Bölge Adliye Mahkemesi Kararlarının herhangi bir çalışmaya konu olmadığı düşüncesiyle bu kitapla konuyla ilgili kararlarına yer verilmesini hedefledik. Tabii ki her zaman olduğu gibi olmazsa olmaz Yargıtay içtihatları eşliğinde Bölge Adliye Mahkemesi kararlarını inceledik. Yargıtay İş Dairelerinin işçilik alacağı davalarında ilke kararları ve içtihatları, uyuşmazlıkların çözümünde dinamik ve yol gösterici niteliği nedeniyle herkes tarafından tartışmasız başvurulan bir kaynaktır.
Çalışmada fazla çalışma ücreti ana ekseninde konu alt başlıklara ayrılarak uyuşmazlıklar ve benimsenen çözüm yolları aktarılmaya çalışılmıştır. Değerlendirme yönünden mümkün olan en son tarihli içtihat ve kararlara yer vermeye çalıştık. Ancak içtihat/kararın içeriği açısından uygulamada temel yol gösterici içeriğe sahip olduğu durumda daha eski kararlara da yer verilme ihtiyacı duyulmuştur. Hafta tatili ve UBGT ücreti, fazla çalışma ücreti ile birçok ortak çözüm yolunun benimsenmiş olması nedeniyle fazla çalışma kısmına atıfla tekrara düşmeyecek şekilde incelenmeye çalışılmıştır.
Çalışmada özellikli çalışmalar olarak nitelendirilen (yurtdışı çalışması, satış primi/bahşiş/yüzde usulü/parça başı ile çalışmalar, gece çalışması, tır şoförlerinin çalışmaları) vs.) çalışma usulleri münhasıran ele alınmış ve her bir çalışma şekli hesaplamalar ve örnek bilirkişi raporları ile somutlaştırılmaya çalışılmıştır.
İş Hukukunda 01.01.2018 tarihinden itibaren zorunlu arabuluculuk müessesine geçilmesi nedeniyle bu başlık altında uygulamada ilk anda karşılaşılan sorunlar Yargıtay içtihatları ve BAM kararları ışığında incelenmiştir.
 Basın İş Kanununda Anayasa Mahkemesinin iki iptal kararı ile meydana gelen değişiklik sonucu konunun uygulanmasına ilişkin gerçekten önemli nitelikteki Yargıtay içtihatlarına yer verilmiştir.
Bu çalışmanın yapılabilmesi için içtihatların yaratılmasında emeği geçen Yargıtay İş Dairelerinde görev yapmış ve halen yapmakta olan tüm başkan ve üyelere sonsuz teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz. Zira bu içtihatlar uyuşmazlıkların adaletli ve hakkaniyetli çözümünde hepimize yol gösterici olmaktadır.

Bölge Adliye Mahkemeleri İş Dairelerinde görev yapmış ve halen yapmakta olan tüm başkan ve üyelere de teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz. Çünkü Bölge Adliye Mahkemelerinin iş yükü en ağır dairelerinde uyuşmazlıkları en iyi şekilde çözümlemek için büyük bir özveri içinde çalıştıkları herkes tarafından bilinmektedir. Aynı teşekkürü uyuşmazlık konusunun oldukça fazla olduğu dava dosyalarında gerçeği aydınlatmak ve adaleti tesis etmek için gece gündüz çalışmalarından dolayı ilk derece mahkemelerinde görev yapan İş Mahkemesi Hakimlerine de sunuyoruz.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Fazla Çalışma Ücreti Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: