Fransız ve Türk Medeni Yargılama Hukuklarında Temyiz Mahkemesinin Yapısı ve İşlevi Seçkin Yayıncılık

Fransız ve Türk Medeni Yargılama Hukuklarında Temyiz Mahkemesinin Yapısı ve İşlevi Seçkin Yayıncılık

 430,00

Stok kodu: 9789750282188 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıOcak 2023
ISBN9789750282188
Sayfa Sayısı432
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Temyiz mahkemeleri içtihatlarıyla hukukun yeknesaklaştırılmasını sağlar. Diğer taraftan temyiz yargılamasının varlığı, hukuk süjesinin hakkının muhafazası için de önemlidir.
Temyiz mahkemelerinin yapısı ve işlevini ele alman bu çalışma Fransız ve Türk Temyiz Mahkemelerini incelemektedir. Çalışmada öncelikli olarak Fransız ve Türk hukuklarında kanun yollarının tarihçesi değerlendirilmektedir. Fransız ve Türk hukuklarında kanun yollarının unsurları ilk bölümde ele alınan diğer konular arasındadır. Bu noktada Fransız hukukunda kullanılan bazı kavramların pekâlâ Türk hukukunda da geçerli olabileceği ifade edilmiştir.
Mahkemelerin usuli işlemler dışında da yapmış oldukları birçok işlem bulunmaktadır. Çalışmada temyiz mahkemelerinin bu işlemlerinin ait olduğu bu tipoloji (adli ve idari işlemler) değerlendirilmiştir. Diğer taraftan Türk ve Fransız Temyiz Mahkemelerinin daireleri ve kurulları da çalışmanın ikinci bölümünde ele alınmıştır.
İstinaf kanun yolunun konusunu esasen uyuşmazlığın kendisi oluşturur. Temyiz kanun yolunun konusu ise uyuşmazlıktan çok kararın kendisidir. Bu kapsamda çalışmanın üçüncü bölümünde Fransız ve Türk hukuklarında karara karşı kanun yoluna müracaat için kabul edilen sistemler ve iki hukuktaki temyiz sebeplerine ilişkin doktrin ele alınmıştır.
Temyiz mahkemelerinin kararları ve bu kararların etkisi kanun yolu rejimi bakımından önem arz eden noktalardan birini oluşturmaktadır. Bu noktada Fransız ve Türk hukuklarında bozma kararının etkisi bakımından kabul edilen esaslar özellikle incelenmiştir. Son bölümün ikinci kısmındaysa Fransız ve Türk hukuklarında içtihat kurumu ve içtihadın meydana getirilmesine sağlayan kurum ve organlar değerlendirilmiştir.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Fransız ve Türk Medeni Yargılama Hukuklarında Temyiz Mahkemesinin Yapısı ve İşlevi Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: