HMGS Ceza Hukuku Genel – Özel – CMK Ders Notları Monopol Yayınları

-25%

HMGS Ceza Hukuku Genel – Özel – CMK Ders Notları Monopol Yayınları

 450,00

Stok kodu: 9786256751200 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım Yılı Haziran 2024
ISBN 9786256751200
Sayfa Sayısı 608
Ebatı 16x24
Kargo Ücreti: Türkiye'nin her yerine 79 TL.
Kargo Veriliş Süresi: Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

     Elinizdeki kitabın hazırlanmasındaki asıl gaye, ilk defa yapılacak Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavına hazırlanan öğrencilere kılavuzluk yapmak ve katkı sağlamaktır. Kitap hazırlanırken, Adlî Yargı Hâkim ve Savcı Yardımcılığı Sınavının da göz önünde bulundurulduğu ifade edilmelidir.

      Kitabın güncel bilgileri karşılayıcı olması hassasiyetine pek önem verilmiştir. Bu çerçevede 2.3.2024 kabul tarihli, 7499 sayılı Kanun ile TCK ve CMK’de yapılan değişikliklere göre güncellemeler yapılmıştır. Henüz taslak halinde olan ve kamuoyunda dokuzuncu yargı paketi olarak bilinen değişiklikler de kitaba işlenmiştir. Elbette değişiklikler işlenirken mezkûr paketin henüz kanunlaşmadığı vurgulanmıştır. Öte yandan kabul edilmesi kuvvetle muhtemel olan değişiklik taslağının kitaba özel olarak dercedilmesinin gerekliliği kuşkusuzdur. Ez cümle mevzuatta yapılan ve yapılması kuvvetle muhtemel olan işbu köklü değişiklikler, kitaba hassasiyetle işlenmiştir.

      2024 yılı içerisinde -sekizinci ve dokuzuncu yargı paketlerinde yer alan- güncellemelerden kesitler olarak ve örnek kabilinden olmak üzere değinmekte fayda mülahaza ettiklerimizden bazılarına aşağıda yer verilmiştir.

        26.9.2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 52’nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “En az yirmi ve en fazla yüz Türk Lirası” ibareleri “En az yüz ve en fazla beş yüz Türk Lirası” şeklinde değiştirilmiştir.

        Türk Ceza Kanununun 63’üncü maddesinde “Adlî para cezasına hükmedilmesi durumunda, bir gün beş yüz Türk Lirası sayılmak üzere, bu cezadan indirim yapılır.” şeklindeki cümlede “yüz” ibaresi “beş yüz” şeklinde değiştirilmiştir.

        Türk Ceza Kanununun 75’nci maddesinin birinci fıkrasının b bendinde yer alan “Hapis cezasının aşağı sınırının karşılığı olarak her gün için otuz Türk Lirası üzerinden bulunacak miktarı” şeklindeki cümlede “otuz” ibaresi “yüz” şeklinde değiştirilmiştir.

        İstinaf ve temyiz süreleri hükmün gerekçesiyle birlikte tebliğ edildiği tarihten itibaren iki hafta olarak belirlenmiştir.

        İtiraz süresi ilgililerin kararı öğrendiği günden itibaren iki hafta olarak belirlenmiştir.

        Hapis cezasından çevrilen adlî para cezaları hariç olmak üzere, sonuç olarak belirlenen onbeşbin Türk Lirası dâhil adlî para cezasına mahkûmiyet hükümlerine karşı istinaf yoluna başvurulamayacağı belirlenerek kesinlik sınırında artışa gidilmiştir.

        Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına karşı istinaf yoluna başvurulabilir. Karar ve hüküm, usul ve esasa ilişkin hukuka aykırılıklar yönünden incelenir. Bu kararın verilmesinde artık sanığın rızası aranmaz.

      Kitabın hazırlanmasında katkısı olan herkese müteşekkir olduğumuzu belirtmek isteriz.

      Kariyeri için gayret sarf eden pek kıymetli mümtaz insanlar, iş bu ki-tabı müsaadelerinizle ve saygılarımızla sizlere arz ederiz. İlaveten kitabın hazırlanmasındaki faydanın hâsıl olmasını temenni eder, imtihanlarınızda başarılar dileriz.

Haziran / 2024

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“HMGS Ceza Hukuku Genel – Özel – CMK Ders Notları Monopol Yayınları” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: