Hukuken Bağlayıcı Olmayan Anlaşmalar Adalet Yayınevi

Hukuken Bağlayıcı Olmayan Anlaşmalar Adalet Yayınevi

 240,00

Stok kodu: 9786258092943 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıMayıs 2022
ISBN9786258092943
Sayfa Sayısı276
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Günümüzde antlaşmalar hukukuna ilişkin en önemli belge, 1969 tarihli Viyana Antlaşmalar Hukuku Sözleşmesi’dir. Viyana Antlaşmalar Hukuku Sözleşmesi “antlaşma”yı özünde “uluslararası hukuka tabi bir uluslararası anlaşma” şeklinde tanımlamakla birlikte bir anlaşmanın hangi koşullar altında uluslararası hukuka tabi olacağı Sözleşme’nin hükümleri içerisinde düzenlenmemiştir. Bununla birlikte, Uluslararası Hukuk Komisyonu “uluslararası hukuka tabi” ifadesini “uluslararası hukukta haklar ve yükümlülükler yaratma niyeti” unsurunu içerecek şekilde yorumlamaktadır.
Bu çerçevede uluslararası hukukta devletlerin ve uluslararası örgütlerin tarafı olduğu her anlaşmanın uluslararası hukuka tabi olduğu ve bir antlaşma niteliğinde olduğu söylenemez. Devletler ve uluslararası örgütler tarafından hukuken bağlayıcı olmadığı kabul edilen, tarafları arasında hukuki haklar ve yükümlülükler yaratmayan anlaşmalar da akdedilmektedir. Bu tür anlaşmalar doktrinde ve devletlerin uygulamalarında “hukuken bağlayıcı olmayan anlaşma”, “MOU”, “centilmenler anlaşması”, “siyasi ve ahlaki olarak bağlayıcı anlaşma” ve “yumuşak hukuk” gibi isimlerle anılmaktadır.
Bu çalışmanın amacı bu tür anlaşmaların niteliğini, sonuçlarını ve antlaşmalardan ayırt edilmelerini sağlayan ölçütleri ortaya koymaktır. Hukuken bağlayıcı olmadıkları kabul edilen bu anlaşmaların niteliğinin belirlenmesinde Uluslararası Hukuk Komisyonu’nun yorumları, doktrinde yer alan görüşler, uluslararası yargı kararları ve özellikle devletler ile uluslararası örgütlerin uygulamalarından hareket edilmiştir.
Kitabın Konu Başlıkları
.
Viyana Anlaşmalar Hukuku Sözleşmesi Çerçevesinde Anlaşma Kavramı
.
Bağlayıcı Olmayan Anlaşma Kavramı
.
Anlaşmaların ve Hukuken Bağlayıcı Olmayan Anlaşmaların Birbirinden Ayrılması

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Hukuken Bağlayıcı Olmayan Anlaşmalar Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: