İşçinin İşyerinde İzlenmesi ve Gözetlenmesinin Hukuki Sonuçları Aristo Yayınevi

-5%

İşçinin İşyerinde İzlenmesi ve Gözetlenmesinin Hukuki Sonuçları Aristo Yayınevi

 142,50

Stok kodu: 9786257067706 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıOcak 2021
ISBN9786257067706
Sayfa Sayısı192
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 29 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

İşçinin İşyerinde İzlenmesi ve Gözetlenmesinin Hukuki Sonuçları – Saime Duygu Kahraman Akgül
 

Teknolojinin günden güne ilerlemesi ve gelişmesi ile teknolojik iletişim araçları evlerimizde ve iş yerlerimizde kullanılmaya başlanmıştır. Bilgisayar, internet, kamera ve mobil cihazların insan hayatlarını kolaylaştırması, çalışma hayatını da etkilemiş olup işverenlerin teknolojik aletleri iş hayatına entegre etmesini sağlamıştır. Böylelikle işveren, iş yeri güvenliğinin sağlanması, verimliliğin artması, üretim kapasitesinin ölçümü gibi konularda işyerlerini kamera ile gözetleme imkânına sahip olmuştur.

TBK m.417/2 ve 6331 s. K. m.4 gereği, işverenin çalıştırdığı her işçisinin kişisel bütünlüğünü ve sağlığını korunması ve uygun tedbirleri alması gerekmektedir. İşverenin işçisini koruma borcu, işverene işçilerini işyeri ortamında koruma amaçlı olarak izleme ve gözetleme imkânı tanımaktadır. Elektronik iletişim araçlarının iş hayatında kullanılması işçi ve işveren bakımından birçok kolaylık sağlamış olsa da işçi bakımından kişilik hakları, özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunması hususunda bir takım sorunlara yol açmıştır.

Birinci bölümde işçi, işveren ve işyeri kavramı üzerinde durulmuş ardından ikinci bölümde kişilik hakları kavramına yer verilmiş, kapsamı üzerinde durulmuş ve kişilik haklarının iş hayatına etkisi incelenmiştir. İşçilerin işveren tarafından elektronik iletişim araçları ile yaptıkları denetimler, gerek işçilerin kişilik hakları gerekse çalışma hayatları yönünden ulusal ve uluslararası düzeyde koruma altına alınmaktadır. Bu nedenle üçüncü bölümde işçinin işyerinde gözetlenmesinin kişilik haklarının korunmasına ilişkin düzenlemelere yer verilmiştir. Dördünce bölümde işçinin iş yerinde izlenmesi ve gözetlenme sebeplerinden bahsedilerek bu eylemlerin yapılmasında kullanılan yöntemler sıralanmış ve konuya ilişkin AİHM kararları üzerinde durulmuştur. Beşinci ve son bölümde olarak işçinin iş yerinde izlenmesi ve gözetlenmesinin işçi ve işveren bakımından sonuçları üzerinde ayrıntılı durulmuştur.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“İşçinin İşyerinde İzlenmesi ve Gözetlenmesinin Hukuki Sonuçları Aristo Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: