İnsan Hakları Hukukuna Giriş Seçkin Yayıncılık

İnsan Hakları Hukukuna Giriş Seçkin Yayıncılık

 255,00

Stok kodu: 9789750279126 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım Yılı2022
ISBN9789750279126
Sayfa Sayısı432
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

İnsan hakları, insanın doğuştan ve doğası gereği sahip olduğu hakları ifade eder. Bu nedenle evrensel olarak tüm insanlar bu haklara sahiptirler. İnsan hakları olanı değil, olması gerekeni gösterir. Bir ülkede insan haklarının uygulanmaması, bu hakların o ülkenin insanları için temel bir geçerlilik olduğu gerçeğini değiştirmez. İnsan hakları, kişinin insanca ve onurlu bir yaşam sürmesi için gerekli olan şartlardır. Hal böyle olunca, insan hakları eğitimi önem kazanmaktadır. Disiplinlerarası bir alan olan insan haklarının; ahlaki, felsefi, dini vb. boyutlarının yanı sıra, hukuki boyutları da bulunmaktadır.

Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında insan hakları ve insan hakları hukuku eğitimi alanındaki ders kitabı ihtiyaçlarını bir nebze karşılayabilmek, hem bu dersleri veren öğretim elemanları hem de söz konusu dersleri alan öğrenciler için genel bir ders kitabı olarak tasarlanan bu kitapta, insan hakları ve insan hakları hukukuyla ilgili temel kavramsal bilgiler sunulmuştur. Bu çerçevede, öncelikle insan hakları hukukuna bir giriş yapılmış, daha sonra insan haklarının düzenlenmesi, sınırlanması, Birleşmiş Milletler, bölgesel ve milli düzeyde (iç hukukta) korunmasıyla ilgili açıklamalara gerekli olduğu ölçüde yer verilmiş, gereksiz dipnotlardan ve aşırı teorik açıklamalardan kaçınılmıştır.

Kitap yeni baskısında, milletlerarası ve milli insan hakları hukukundaki teorik ve pratik gelişmeler çerçevesinde güncellenmiş ve gözden geçirilmiştir.

Konu Başlıkları
İnsan Hakları Kavramı
İnsan Haklarının Tarihini Gelişimi ve Pozitif Hukuka Geçişi
İnsan Haklarının Düzenlenmesi ve Sınırlanması
Uluslararası Alanda İnsan Haklarının Korunması
Avrupa’da İnsan Haklarının Korunması
Amerika’da İnsan Haklarının Korunması
Afrika’da İnsan Haklarının Korunması
Türkiye’de İnsan Haklarının Korunması
Anayasada Düzenlenen Temel Hak ve Hürriyetler
Kişi Hakları ve Ödevleri
Siyasi Haklar
Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“İnsan Hakları Hukukuna Giriş Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: