İş Hukuku Yargıtay İlke Kararları Yetkin Yayınları

-5%

İş Hukuku Yargıtay İlke Kararları Yetkin Yayınları

 1.187,50

Stok kodu: 9786050510799 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım Yılı2022 Şubat
ISBN9786050510799
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

İş Hukuku Yargıtay İlke Kararları (2019-2021 Yılları)
Şahin ÇİL

Yargıtay ilke kararları kitabımızın yedinci baskısı 2016 yılında yayınlanmış ve baskısı yıllar önce tükenmesine rağmen, tıpkı baskılar dışında bu kapsamda yeni bir çalışmamız olmamıştır. Bunun en önemli nedeni, Yargıtay İş Dairelerinin büyük ölçüde eski uygulamalarını sürdürmeleri sebebiyle yeni baskı ihtiyacının ortaya çıkmamasıdır.

Yargıtay 22. Hukuk Dairesinin kapatılması ve Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin yeniden yapılandırılması ile Yargıtay uygulamalarında önemli bazı değişiklikler meydana gelmiş ve bu durum Yargıtay ile bölge adliye mahkemeleri kararlarına yansımıştır. Yargıtay’ın yeni uygulamalarının ve güncel ilke kararlarının paylaşılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Öte yandan 2016 yılından sonra bölge adliye mahkemelerinin faaliyete geçmesiyle birlikte çok önemli istinaf uygulamaları oluşmuş ve konuyla ilgili Yargıtay kararları ile bölge adliye mahkemesi kararlarının bir arada sunulması ve değerlendirilmesinin yerinde olacağı düşünülmüştür.

Son baskının ardından çok sayıda içtihadı birleştirme kararları alınmış yine bölge adliye mahkemeleri tarafından kesin olarak hükme bağlanan hususlarda meydana gelen hüküm uyuşmazlıkların çözümü noktasında 5235 sayılı Kanun’un 35 inci maddesi kapsamında yapılan başvurular üzerine Yargıtay tarafından uyuşmazlıkların giderilmesine dair kararlar verilmiştir.

Bu arada çok sayıda yazar tarafından çok değerli bilimsel yayınlar yapılmış ve iş hukukunun gelişim sürecine önemli katkılar sağlanmıştır.

Son olarak çalışma yaşamında bazı mevzuat değişiklikleri yapılmış, 2020 yılında etkisini gösteren koronavirüs salgını iş hukuku alanına “geçici fesih yasağı”, “tek taraflı ücretsiz izin” ve “nakdi ücret desteği” gibi kavramları dahil etmiştir. Kısa çalışma uygulaması çok ön plana çıkmış, bu arada işverenin eşit davranma borcu önem kazanmıştır.

Bütün bu nedenlerle Yargıtay ilke Kararlarının çalışmamızın yeni baskısı ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Yaklaşık bir yıllık çalışma sonucunda hazırladığımız baskıyı, uygulama ve akademi çevrelerine sunmamın heyecanı içindeyiz.

Yargıtay İlke Kararları sekizinci baskı çalışmamızda, önceki baskıda yer alan hemen hiçbir karara yer verilmemiştir. Ağırlıklı olarak Yargıtay 9.Hukuk Dairesinin yeniden yapılandırılması üzerine Eylül 2020 tarihinden sonra verilen kararların ilgili bölümleri kitaba alınmış ve geriye doğru son birkaç yıla ait önemli kararlar tarih sırasında göre özetlenmiştir.

Önceki baskılarda olduğu gibi başlıklar halinde temel kavramlar ele alınmıştır. Açıklama kısmında konuyla ilgili Yargıtay kararları, öğreti 8 Önsöz

 

görüşleri çerçevesinde değerlendirmeler yapılmış, bazı bölümlerde özgün görüşlere yer verilmiştir.

Temyiz kesinlik sınırının yüksek olması ve fesih bildirimine itiraz davalarında verilen kararlara karşı temyiz kanun yolunun kapalı olması sebebiyle, iş davaları yaklaşık olarak % 95 oranında bölge adliye mahkemesi aşamasında kesinleşmektedir. Bu nedenle bölge adliye mahkemelerinin verdiği önemli kararlara da çalışmamızda yer verilmiş, gerekli görülen hallerde Yargıtay uygulaması ile karşılaştırması yapılarak uygulama birliğinin sağlanması hedeflenmiştir.

Yeni dönemde, başta belirli süreli iş sözleşmesi, fazla çalışma, hafta tatili çalışması, yıllık izin, kıdem tazminatı hesabı ile istifanın haklı feshe dönüştürülmesi gibi konularda önemli içtihat değişiklikleri olmuş ve yeni ilkeler ilgili bölümlerde ayrıntılı şekilde ele alınmış, güncel kararlara yer verilmiştir. Kitabın son bölümüne, Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin yeni ilke kararları toplantı yapılan tarih sırasına göre eklenmiştir.

Önceki baskılarımızda yer almayan kişisel verilerin korunması ve sosyal medya kullanımıyla ilgili güncel mevzuat ve öğreti görüşleri çerçevesinde çalışma yaşamını ilgilendiren değerlendirmeler yapılmış ve Yargıtay kararları ile bölge adliye mahkemeleri uygulamalarına yer verilmiştir.

Yargıtay kararlarının çok büyük çoğunluğunun fesih/kıdem tazminatı ilişkisi ve çalışma/dinlenme süreleri ile ilgili olması sebebiyle bu konular üzerinde daha ayrıntılı olarak durulmuştur. Önceki baskılara göre açıklama bölümünde daha ayrıntılı değerlendirmeler yapılmıştır. Bunun sonucu olarak çalışmamızın tek bir ciltte toplanabilmesi için iş yargılaması ile toplu iş hukuku ve sendikalara dair Yargıtay uygulamalarına bu çalışmada yer verilmemiştir.

On binlerce karar içinden özenle seçilen her bir kararın ve açıklama bölümünde yer alan her cümlenin, en az bir uyuşmazlık çözümünde dikkate alınabileceği düşüncesi ve motivasyonu ile çalışıldığı belirtilmelidir. Çalışmamızın uygulama ve akademi çevreleri için faydalı olması dileğimizdir.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“İş Hukuku Yargıtay İlke Kararları Yetkin Yayınları” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: