İş Kazasından Doğan Maddi Tazminat ve Hesaplanması Seçkin Yayıncılık

İş Kazasından Doğan Maddi Tazminat ve Hesaplanması Seçkin Yayıncılık

 345,00

Stok kodu: 9789750276750 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıNisan 2022
ISBN9789750276750
Sayfa Sayısı232
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 65 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Çalışma yaşamının etkili bir şekilde denetlenememesi ve işverenlerin maliyet kaygısıyla bilinçli bir şekilde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almaktan kaçınmaları iş kazalarını arttırmış, özellikle ölümle sonuçlanan kazalarda büyük artış meydana gelmiştir.

Gerçekleşen iş kazaları nedeni ile zarar gören işçinin ya da hak sahiplerinin zararları öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Ancak çalışma yaşamının neredeyse üçte birinin kayıt dışı olduğu ülkemizde, işçilerin Kuruma gerçek ücretleri üzerinden bildirilmemesi ve Kurumun mali dengeleri gözeterek hareket etmesi nedeniyle zarar görenlerin zararları tam olarak karşılanmamakta, bu nedenle kazaya neden olanların sorumluluğu gündeme gelmektedir. İşverenin iş kazasından doğan maddi tazminat sorumluluğunun kapsamı ve sınırını da Kurumca karşılanmayan zarar oluşturmaktadır.

İş kazası nedeniyle zarara uğrayanların zararları, Yargıtay tarafından belirlenen kriterlere göre hesaplanmaktadır. Varsayıma dayanan zarar hesabının anlaşılabilmesi için Yargıtay uygulamasının ortaya konulması ve hesaplamada esas alınacak faktörlerin belirlenmesi büyük öneme sahiptir.

Kitapta işvereninin iş kazasından doğan hukuki sorumluluğu, tazminat hesabına esas alınacak faktörlerin tespiti, tazminatın hesap yöntemi ve tazminat sorumluluğunu ortadan kaldıran durumlar doktrin görüşleri, güncel Yargıtay içtihatları, örnek bilirkişi raporları ile tazminat hesabında kullanılan tablolarla birlikte ele alınmıştır.

Konu Başlıkları
İşverenin İş Kazasından Doğan Hukuki Sorumluluğu
Tazminat Hesabında Dikkate Alınacak Faktörlerin Tespiti
Maddi Tazminatın Hesaplanması
Tazminat Sorumluluğunu Ortadan Kaldıran Durumlar
Zamanaşımı
Bilirkişi Rapor Örnekleri
Yaşam Tabloları, Asgari Ücret ve AGİ Tablosu

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“İş Kazasından Doğan Maddi Tazminat ve Hesaplanması Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: