Kaçakçılıkla Mücadele Kanununda Düzenlenen Uygulamada Kaçakçılık Suçları Adalet Yayınevi

Kaçakçılıkla Mücadele Kanununda Düzenlenen Uygulamada Kaçakçılık Suçları Adalet Yayınevi

 513,00

Stok kodu: 9786052641316 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıOcak 2023
ISBN9786052641316
Sayfa Sayısı463
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 69 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Gümrük kaçakçılığı suçları, ülkemizde ekonomi alanında yaşanan  gelişmeler ve bazı eşyaya ilişkin vergi miktarlarının sıklıkla yükseltilmesi  yönündeki vergilendirme politikaları nedeniyle günden güne  artış eğilimi gösteren suçlardır.

Bu suçların düzenlendiği kanun hükümlerinin çeşitliliği ve muhakeme  süreçlerinde usul hukukuna ilişkin birçok önemli düzenlemenin  uygulanma imkânı bulması nedeniyle; hâkimler, savcılar, avukatlar ve  kolluk görevlileri tarafından yapılacak uygulamada başvurulabilecek,  anlaşılır bir dil ve sistematikle hazırlanmış bir çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır.

Konuyla ilgili olarak hâlihazırda çeşitli yayınevlerince basılmış  bulunan kitapların, büyük ölçüde kanun şerhi niteliğinde olduğu ve  aranılan bilginin kolayca bulunabileceği bir formatta olmayan çalışmalar  olduğu görülmektedir.

Gümrük kaçakçılığı suçlarıyla ilgili olarak yapılacak çalışmada,  bir kanun şerhi formatından ziyade suç teorisi bağlamındaki açıklamaların  yanı sıra Yargıtay kararları ile istikrar kazanmış uygulama esaslarına  ve özellikle ülkemizde işlenen kaçakçılık suçlarının büyük bölümünü  oluşturan sigara, tütün, alkol ve akaryakıt kaçakçılığına ilişkin  formları ile muhakeme hukuku hükümlerine yoğunlaşılması gerektiği  düşünülmüştür.

Bu tespitlerden hareketle, uzun zamandan beri Yargıtay Cumhuriyet  savcısı olarak gümrük kaçakçılığı suçlarına ilişkin temyiz dosyalarını  incelemekle görevli bölümde görev yapmamız ve bu suçların hangileriyle  ilgili yoğun uygulama yapıldığının, hangi hususlarda tereddüt  yaşandığının ve nasıl bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğunun farkındalığıyla  elinizdeki kitabı hazırladık.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Kaçakçılıkla Mücadele Kanununda Düzenlenen Uygulamada Kaçakçılık Suçları Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: