Kamu Hukuku Dersleri I Adalet Yayınevi

Kamu Hukuku Dersleri I Adalet Yayınevi

 145,00

Stok kodu: 9786258209747 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım Yılı2022 Ekim
ISBN9786258209747
Sayfa Sayısı319
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Eser; temel ders kaynağı olarak üniversitelerin fakültelerinde ve meslek yüksek okulunda Temel Hukuk, Hukuka Giriş, Hukuk Başlangıcı, Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, Yargı Örgütü (Teşkilatı) ve Kamu ve Özel Kesim Yapısı gibi derslerde okutulmak üzere hazırlanmıştır. Eserin kolay kavranması amacıyla konular detaylı ele alınmamış; yüzeysel ancak sistematik, anlaşılır ve gerekli olan temel bilgileri verecek şekilde ele alınmıştır.

Eserin sistematiğine bakıldığında ilk olarak hukuk kavramı, hak kavramı, kamu hukuk ve özel hukuk kavramlarına, kişiliğe (kamu idaresi, özel idare ile dernekler, vakıflar ve şirketler) ilişkin önemli açıklamalar yapılmaktadır. İkinci kitap ile Anayasa hukuku, Anayasa Yargısı, Devlet ve Hükümet, Türk Anayasacılık hareketleri ile 1982 Anayasası, yasama organı, yürütme organı, yargı organı ve bu organların yetkileri ve görevleri ele alınmaktadır. Daha sonra ise üçüncü kitap olan idare hukukunda idare hukukunun konusu olan kamu idaresi ve işleyişine değinilecektir.

Tüm öğrenme, olgusal bilginin edinilmesi, bağlantıların anlaşılması ve uygulama becerileri ile ilgilidir. Ancak hukuki öğrenme öncelikle terimlerin tanımlarını, sorunları, teorileri ve mahkeme kararlarını öğrenmekle ilgili değildir. Sayıları çok fazladır ve çeşitlilikleri, önemli bir bölümünü bile uzun süreli bellekte saklamayı düşünmek için çok zordur. Bunun için aslında bağlantıları anlamak daha önemlidir. Hukuki terimler, somut pratik ihtiyaçlardan geliştirilen görünmez kavramsal yapılardır. Ancak hayatta bir hukukçunun karşılaştığı bütün durumlarda belirli hukuk kurumlarının ne anlama geldiği sorulmaz. Bunun yerine, hukuka ve adalete göre üzerinde çalışmanız gereken pratik bir dava sunulur. Bu yasal bilgi gerektirir. Kitapta bağlantıları açıklamak ve dogmatiklerin anlaşılmasını teşvik etmek o kadar kolay değil, ancak mümkündür. Ancak uygulama becerilerini öğretmek son derece zordur. Bu zorluklar, piyano çalmayla ilgili bir ders kitabı örneği kullanılarak gösterilebilir. Çalışmayı inceledikten sonra, öğrenci muhtemelen piyanonun kaç tane beyaz ve siyah tuşa sahip olduğunu bilebilecektir. Ancak asıl piyano öğrenme, piyanonun başına geçip çalmaya başlandığı vakit anlaşılacaktır. 

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Kamu Hukuku Dersleri I Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: