Kamu Maliyesi ve Kamu Mali Hukuku Adalet Yayınevi

Kamu Maliyesi ve Kamu Mali Hukuku Adalet Yayınevi

 243,00

Stok kodu: 9786258092080 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım Yılı Ocak 2022
ISBN 9786258092080
Sayfa Sayısı 351
Ebatı 16X24
Kargo Ücreti: Türkiye'nin her yerine 79 TL.
Kargo Veriliş Süresi: Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Kamu maliyesi, kamu idarelerinin tahsis edilen sınırlı kamu kaynaklar ı ile görev ve hizmetleri yerine getirme sürecinde uyguladıkları mali yönetim ilkelerinin bütünüdür.

Kamu mali hukuku is kamu maliyesine egemen olan ve mali sonuç doğuran tüm esas ve usuller ile kuralları bünyesine almaktadır.

Kamu maliyesi bileşenlerine bakıldığında, harcama, gelir ve finansman üçgeninde, bu değişkenlerin ekonomik amaçlar çerçevesinde yürütülmesi ve yönetimi temel amaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Harcama politikası, gelir politikası, varlık (mal) ve borçlanma politikaları ile bütçe politikaları da amaçların gerçekleştirilmesinde önemli birer araç olarak kullanılmaktadır.

Kamu sektörünün yatırımlar, regülasyon ve piyasa yapıcısı rolü sayesinde, özel sektörün üretim, yatırım ve istihdama katkısı ivme kazanabilecektir. Bu yönü ile kamu sektörünün ekonomideki payından ziyade, uyguladığı araç ve politikalarla üretim, yatırım, istihdam, gelir dağılımı, adil bir vergileme ve büyüme üzerindeki etkisi daha kalıcı ve önemli hale gelmektedir.

Bu Eserde kamu maliyesinin bir bütün olarak ekonomik yapılanma içinde unsurları, fonksiyonları, politika araçları ile bunların ekonomiye yansımaları ele alınmış, değerlendirme ve analizlere konu edilmiştir.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Kamu Maliyesi ve Kamu Mali Hukuku Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: