Keyfî Devletten Anayasal Hukuk Devletine Doğru LEXREX Seçkin Yayıncılık

Keyfî Devletten Anayasal Hukuk Devletine Doğru LEXREX Seçkin Yayıncılık

 385,00

Stok kodu: 9789750278495 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım Yılı2022
ISBN9789750278495
Sayfa Sayısı420
Ebatı13x19
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 65 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Kitabın başlığı (LEX & REX), İskoçyalı Presbiteryen kilise papazı özgürlükçü düşünür Samuel Rutherford’un 1644 yılında yayınlanan kitabından ödünç alınmıştır. Samuel Rutherford (1600-1661) mutlakiyetçiliğe karşı hukukun üstünlüğünü en etkili biçimde işleyen düşünürlerin başında gelen, John Locke’dan yaklaşık bir yarım asır önce “kanun, kraldan; hukuk kuralları yöneticilerin keyfî kararlarından üstündür” felsefesini savunan bir büyük fikir adamıdır. Her ne kadar Locke ve aydınlanma çağının büyük düşünürleri kadar tanınmış olmasa da LEX & REX, anayasacılık felsefesinin ve hukuk devleti anlayışının etraflıca ve güçlü argümanlarla işlendiği bir eserdir.

Kral, kral olabilir ama hiçbir kral (yönetici) seçilmiş de olsa hiçbir zaman kanun ya da hukukun üzerinde değildir ve olamaz. Bu kitapta ele alınan ve savunulan temel felsefe, hukukun ve anayasal kuralların üstünlüğüdür.

Kitap iki ana bölümden oluşmaktadır. “Anayasacılık ve Anayasal Demokrasi” başlığını taşıyan bölümde anayasacılık felsefesi ve anayasal hukuk devletinin önemi vurgulanmaktadır. “Anayasal Demokrasilerde Görevde Kalma Süresi ve Dönem Sınırlaması” başlığını taşıyan bölümde ise modern temsili demokrasilerde seçilmiş siyasi liderlerin ve temsilcilerin aynı görev ve makamda sınırlı-süreli olarak kalmaları konusu ayrıntılı olarak incelenmektedir.

Konu Başlıkları
Anayasacılık ve Anayasal Demokrasi
Anayasal Demokrasilerde Görevde Kalma Süresi ve Dönem Sınırlaması

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Keyfî Devletten Anayasal Hukuk Devletine Doğru LEXREX Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: