Kiralananın Tahliyesi ve Ödenmeyen Kira Bedelinin Tahsilinde İcra Takibi Seçkin Yayıncılık

Kiralananın Tahliyesi ve Ödenmeyen Kira Bedelinin Tahsilinde İcra Takibi Seçkin Yayıncılık

 320,00

Stok kodu: 9789750282447 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıOcak 2023
ISBN9789750282447
Sayfa Sayısı308
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Kitapta, İcra ve İflas Kanunu’nun 269 – 276. maddelerinde düzenlenen, “kiralar hakkında hususi hükümler ve kiralanan taşınmazların tahliyesi” ile ilgili maddeler inceleme konusu yapılarak;
– Kiralananın tahliyesi ve ödenmeyen kira bedelinin tahsili için icra takibi yapan kiralayan, takip talebinde mutlaka kiracının kiralanandan tahliyesini talep etmelidir. Aksi takdirde icra mahkemesi, kiralayanın açtığı itirazın kaldırılması ve tahliye davasında tahliye talebinin reddine karar verir.
– Kiralananın tahliyesi ve ödenmeyen kira bedelinin tahsili için kiralayanın yaptığı icra takibinde kiracı-borçlunun takibe itiraz etmesi üzerine icra takibi durur. Bu durumda kiralayan, ödeme emrinin kiracıya tebliğ tarihinden itibaren 30 gün geçmeden icra mahkemesinden, itirazın kaldırılması ve tahliye talep etmemelidir. Eğer kiralayan, ödeme emrinin kiracıya tebliğ tarihinden itibaren 30 gün geçmeden icra mahkemesinden itirazın kaldırılması ve tahliye talebinde bulunursa, icra mahkemesi henüz kiracıya tanınan 30 günlük kira bedelinin ödenme süresi geçmediğinden kiralayanın tahliyesi talebini reddeder.
– Kiralananın tahliyesinde, itiraz eden kiracı itirazında kira akdine ve aylık kira miktarına açıkça itiraz etmelidir.
– İtirazın iptali davası açılırken ödenecek toplam harç miktarından, itiraza konu icra takibi yapılırken yatırılan peşin harç miktarı mahsup edilir.
Şeklindeki icra hukukuna ilişkin püf noktalarına yer verilmiştir. Ayrıca kiralananın tahliyesi, birikmiş kira alacağının tahsili, icra takibinin yapılması, takibin kesinleşmesi ve icra takibine vaki itiraz halinde açılan itirazın iptali davalarına ilişkin konular; kira sözleşmesi, ihtarname, dilekçe ve bilirkişi rapor örnekleriyle incelenmiş, konuya ilişkin güncel yargı kararları eklenmiştir.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Kiralananın Tahliyesi ve Ödenmeyen Kira Bedelinin Tahsilinde İcra Takibi Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: