Konut Dokunulmazlığının İhlali Suçu Adalet Yayınevi

Konut Dokunulmazlığının İhlali Suçu Adalet Yayınevi

 150,00

Stok kodu: 9786258153545 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıTemmuz 2022
ISBN9786258153545
Sayfa Sayısı151
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Türk Ceza Hukuku sisteminde 01 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı TCK, 765 sayılı TCK’yı mülga etmiştir. 5237 sayılı TCK’nın getirdiği değişiklikler, konut dokunulmazlığını ihlal suçunun bilimsel açıdan ele almayı ve incelemeyi gerektirmiştir. Nitekim konut dokunulmazlığı hakkının tarihsel süreçte çeşitli anayasal metinlerde ve ceza kanunlarında görmek mümkündür. TCK’nın 116. maddesinde bu hakkın ihlali durumunda oluşacak suç ile uygulanacak yaptırımlar düzenlenmiş, 119. maddede ise nitelikli haller düzenlenmiştir.
Kişi özgürlüğü tabiri insanda bambaşka bir heyecan uyandırmaktadır. Aslında baktığımız zaman birçok hakkın temelinde kişi özgürlüğü yatmaktadır. Dünya tarihinde yazılı-yazısız kanun metinleri ile uluslararası sözleşmelere baktığımız zaman kişinin yaşamsal faaliyetlerini özgürce yerine getirmesi için bir takım güvenceler ve yaptırımlar öngörülmüştür. Kişinin sahip olduğu bu hakların güvencesi yukarıda da belirtildiği gibi anayasamızdır. İhlali durumunda cezai müeyyide öngören ise ceza kanunumuzdur. Çalışmamızın ana unsurunu oluşturan husus, bu hakkın kişi özgürlüğüne karşı bir ihlal, bir müdahale olduğu düşüncesidir.
Bu sebepledir ki konut bizce kişinin en özgür şekilde yaşadığı, en temel ihtiyaçlarını barındırdığı, en özel yaşamını sürdürdüğü biricik yaşam alanıdır. Bu yaşam alanının anayasal güvence altına alınması ve ihlali halinde ceza kanunu ile yaptırım altına alınması bu hakkın birey açısından önemini göstermektedir.
Çalışmamız kapsamında çeşitli kaynaklardan faydalanarak Yargıtay kararları ile pratikte bu hakkın ihlali durumunda, müeyyidelerini ele alarak hakkın önemini vurgulamaya çalıştık.
Kitabın Konu Başlıkları
.
Konut ve Konut Dokunulmazlığı Kavramı, Uluslararası Belgelerde ve T.C. Anayasası’nda Konut Dokunulmazlığı Hakkı İle Bu Hakkın Gelişim Süreci ve Suçla Korunan Hukuki Değer
.
5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nda Konut Dokunulmazlığının İhlali Suçunun Unsurları ve Kusurluluğu Etkileyen Haller
.
Konut Dokunulmazlığını İhlal Suçunda Nitelikli Haller, Suçun Özel Görünüş Biçimleri, Soruşturma ve Kovuşturma Usulü, Yaptırım

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Konut Dokunulmazlığının İhlali Suçu Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: