Kripto Para ve Ceza Hukuku Seçkin Yayıncılık

Kripto Para ve Ceza Hukuku Seçkin Yayıncılık

 470,00

Stok kodu: 9789750274015 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım Yılı2022 Ocak
ISBN9789750274015
Sayfa Sayısı496
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Teknoloji, hukuk ve para piyasası hızlı gelişip evrilen yeni bir alanda buluştu: Kiripto Para. Bu kavram beraberinde yeni para ve varlıklar ile bunlara dayalı akıllı sözleşmeler, sanal alanda kara paranın aklanması, terörün finansmanı, dijital müsadere, kripto para yoluyla dolandırıcılık ve dijital alanda yeni suç örgütlülüğü olgu ve kavramlarının doğmasına neden oldu. Hızlı, kolay ve basit kullanımının ticari piyasa ve borsaya farklı ve yeni bir nitelik kazandırması kadar, para transferlerinde birçok hukuksal denetimi aşması kadar kullanımı ve muhafazasında ileri teknoloji veri eksikliğinin suç davranışlarıyla suiistimali de ciddi bir suçluluk alanı yaratmıştır ve hızla da genişleyip evrilmektedir. Bu gelişmeler medeni muhakeme kadar idari ve özellikle de ceza muhakemesi alanındaki tüm kurumları, koruma tedbirleri, ceza yaptırımı ve infaz aşamasında da yeni bir suç politikası oluşturma ile kanuni düzenlemeler daha fazla geciktirilmemelidir.

Kitapta; hukukun her alanı ve özellikle de geniş anlamıyla ceza hukuku açısından kripto para başlığı altında, bu alandaki tüm ileri teknoloji ürünü yeni paranın kullanımıyla bağlantılı hukuka uygun ve hukuka aykırı yönlerini, risklerini, gerekli kanuni düzenlemeleri irdeleyen makalelere yer verilmiş; yabancı dilde ve Türkçe yazılan akademik çalışmalar okuyucuya aktarılmıştır. Şüphesiz, karşılaştarmalı hukuktaki sınırlı da olsa kanuni düzenlemeler ve yargı kararlarına da Türk hukukuna katkı sağlaması için ayrıca yer verilmesine özen gösterilmiştir.

Konu Başlıkları
Kripto ve Blok Zincirin Esasları, Dr. Mary LACITY (Çev.: Arş. Gör. Jülide YAŞAR)
Yeni Para, Prof. Dr. Kerry Lynn MACINTOSH (Çev.: Eylül TARIM)
Kripto Paranın Vahşi Batı Görünümünü Düzenlemek, NATHAN J. HOCHMAN (Çev.: Dr. Öğr. Üyesi Özge Didem BOULANGER)
Bitcoin: Bir İlk Hukuki Analiz –Alman ve Birleşik Devletler–Amerikan Hukuku Referanslarıyla– Franziska BOEHM – Paulina PESCH (Çev.: Doğa SATI)
Kripto Paranın Vahşi Batısını Kontrol Altında Tutmak Bölüm 1, Nathan J. HOCHMAN (Çev.: Burcu ÇİRKİNCELİ)
Kripto Paranın Vahşi Batısını Kontrol Altında Tutmak Bölüm 2, Nathan J. HOCHMAN (Çev.: Hale AKDAĞ)
Kripto Paranın Vahşi Batısını Düzenlemek: Bölüm II, Nathan J. HOCHMAN (Çev.: Işık AĞIRGÖL)
Blockchain, Akıllı Sözleşmeler ve Veri Koruması– Blockchain Tabanlı Akıllı Sözleşmelerin Riskleri ve Sınırları, Dr. Paulina Jo PESCH (Çev.: Prof. Dr. Dr. h. c. Yener ÜNVER)
Bitcoin ve Diğer Kripto Para Birimlerinden Kaynaklanan Suç Politikası Zorlukları – Bölüm 1, Av. Johannes BAIER (Çev.: Prof. Dr. Dr. h. c. Yener ÜNVER)
Bitcoin ve Diğer Kripto Para Birimlerinden Kaynaklanan Suç Politikası Zorlukları – Bölüm 2, Av. Johannes BAIER (Çev. Prof. Dr. Dr. h. c. Yener ÜNVER)
Nanoödemeler – Sanal Alemden Para Kazanmak? Blok Zincir Tabanı Ödeme Yöntemlerinin İşlevselliği ve Hukuki Çerçevesi, Prof. Dr. Sebastian OMLOR (Çev.: Av. Müslüm FİNCAN)
Blok Zinciri İşlemi Yapmanın Ceza Hukuku Bakımından Taşıdığı Riskler Ceza Hukukunun Konusunu Oluşturabilecek Verilerin İşlem Kisvesi Altına Gizlenmesi, Amadeus PETERS (Çev.: Dr. Öğr. Üyesi R. Barış ATLADI)
Kripto Para Kullanarak Kara Paranın Aklanması: Bitcoin Örneği! Gaspare Jucan SICIGNANO (Çev.: Arş. Gör. Melis Gizem ÇIĞŞAR)
“Bitcoin’le Ödeme Yapabilir Miyim?” – Bitcoin İşlemlerinde Sınai ve Ticari Teşebbüsler İçin Karapara Aklama Riskleri, Av. Dr. Richard HENNECKE (Çev.: Av. Mustafa YAŞAR)
Kripto Para Kullanarak Kara Para Aklama: Bitcoin Davası! Gaspare Jucan SICIGNANO (Çev.: Şerife Naz ALTUNAL)
Bitcoinler ve Botnetler – Yasa Dışı Bitcoin Madenciliğinde Cezalandırılabilirlik ve Malın Müsaderesi, Dr. Sonja HEINE (Çev.: Mehmet KARATEPELİ)
Kripto Varlıkların Konu Olduğu Dolandırıcılık Suçları, Tuğçe TOMRUKÇU
Etek Altı Fotoğrafçılık, BitCoin ve Suç, Aman Tanrım: Eski Kanunların Yeni Suçlara Uygulanmasındaki Yargı Direnişi – Yasama Organı Ne Yapmalı? Prof. Dr. Michael WHITEMAN (Çev.: Av. Esra Rüveyda UÇAR)
Ceza Muhakemesinde Bitcoin Sanal Para Birimi ve Gerçek Ceza Takibatı Sav. Thomas GOGER (Çev.: Prof. Dr. Dr. h. c. Yener ÜNVER)
Ceza Muhakemesinde Kripto Para Birimlerine Elkoyma, Dr. iur. Monika SIMMLER – Av. Sine SELMAN – Sav. Daniel BURGERMEISTER (Çev.: Çağrı Tuğşat KEMALOĞLU)
Kripto Paraların Vergilendirilmesine İlişkin Hukuki Düzenlemeler, Katsiaryna ULYANAVA (Çev.: Yaren GÜMÜŞ)
Bitcoin ve Dijital Ödemelerin Geleceği, Doç. Dr. William J. LUTHER (Çev.: Beyza ARI)
Bitcoin: Kripto Parayı Sözleşme Tipleri Bakımından Sınıflandırma Denemesi, Arş. Gör. Benjamin BECK – Dominik KÖNIG (Çev.: Arş. Gör. Kerem ÖZ)
Laleler, Portakallar, Kurtlar ve Coinler – Sanal, Dijital, ya da Kripto Para Birimi ve Menkul Kıymetler Hukuku, Cary C. BOSHAMER–Thomas Lee HAZEN (Çev.: Çağla KARADAĞ)
Blockchain – Akıllı Sözleşme ve Tahkim, Prof. Dr. Mustafa TOPALOĞLU
OLG Celle Eyalet Yüksek Mahkemesi’nin (3. Ceza Dairesi’nin), 05.06.2020 Tarih ve 3 Ss 16–20 Sayılı Kripto Para Birimlerine İlişkin Kararı (Çev.: Prof. Dr. Dr. h. c. Yener ÜNVER)
Berlin Eyalet (Oda) Mahkemesi’nin (4. Ceza Dairesi’nin), Bitcoin Hakkındaki 25.09.2018 tarih ve (4) 161 Ss 28–18 (35–18) sayılı Kararı (Çev.: Prof. Dr. Dr. h. c. Yener ÜNVER)
Alman Federal Yüksek Mahkemesi’nin 1. Ceza Dairesi’nin Bitcoinlerin Müsaderesine İlişkin Bir Kararı (Çev.: Çağrı Tuğşat KEMALOĞLU)
Florida, Miami–Dade Bölgesi Onbirinci Temyiz Mahkemesi’nin Bitcoin İle İlgili Kararı 461 (Çev.: Rabia DEMİROK)
Kıymetli Evrak Ticareti 2.0 İçin Başlangıç Atışı: Yeni Elektronik Kıymetli Evrak Kanunu Kripto Kıymetli Evrak Sicili Açısından Temel Taşı Oluşturmaktadır, Dr. Johannes BLASSL (Çev.: Prof. Dr. Dr. h. c. Yener ÜNVER)
Miami–Dade İlçesi, Florida Eyaleti Temyiz Mahkemesi On Birinci Hukuk Dairesi’nin Bitcoib ile İlgili Kararı, (Çev.: Stj. Av. Mihri Ceren AKTAN)
Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Kripto Para ve Ceza Hukuku Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: