Limited Şirketlerde Payın Devri – Ticaret Hukuku Monografileri – Seçkin Yayınları

Limited Şirketlerde Payın Devri – Ticaret Hukuku Monografileri – Seçkin Yayınları

 300,00

Stok kodu: 9789750283260 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım Yılı2023 Mart
ISBN9789750283260
Sayfa Sayısı272
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Limited şirketlerde, ortak ile şirket arasında ortak olma sıfatından kaynaklanan tüm hak ve borçlardan oluşan en önemli unsur paydır. Bu payın kazanılması yollarından birisi de payın devridir. Şirket sözleşmesince yasaklanmadığı takdirde ortaklar çeşitli sebeplerle esas sermaye paylarını serbestçe devredebilmektedirler.
Türk Ticaret Kanunu (TTK) m. 595 vd.’da öngörüldüğü üzere şirket esas sermaye paylarının devredilmesi mümkündür. Kitapta bu kapsamda; limited şirketlerde pay kavramı, taraflar arasında yazılı pay devir sözleşmesinin yapılması, sözleşmedeki tarafların imzalarının noter tarafından onaylanması, eğer şirket sözleşmesi ile kaldırılmamışsa genel kurul onayı ve onayın verilmesi usulü ile pay defterine kayıt, ticaret siciline tescil ve ilanın nasıl yapılması gerektiği hususu incelenmiştir. Payın özel devir şekilleri (miras, eşler arası mal rejimi ve cebri icra yoluyla geçişi) inceleme konusu yapılmış, esas sermaye payının devrinin devreden ve devralan açısından sonuçları ile şirket bakımından sonuçları ele alınmıştır.
Kitapta, esas sermaye payın devri ve devrin sonuçları Alman ve İsviçre düzenlemesi ile öğretideki görüşler ve güncel Yargıtay içtihatları çerçevesinde aktarılmaya çalışılmıştır.
Kitabın Konu Başlıkları
.
Limited Şirkette Pay Kavramı
.
Pay Sahibinin Hakları
.
Payın Devri Sözleşmesi
.
Özel Devir Şekilleri
.
Payın Devrinin Sonuçları

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Limited Şirketlerde Payın Devri – Ticaret Hukuku Monografileri – Seçkin Yayınları” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: