Limited Şirkette Ortakların Bağlılık Yükümlülüğü Seçkin Yayıncılık

Limited Şirkette Ortakların Bağlılık Yükümlülüğü Seçkin Yayıncılık

 375,00

Stok kodu: 9789750281143 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım Yılı Ekim 2022
ISBN 9789750281143
Sayfa Sayısı 265
Ebatı 16x24
Kargo Ücreti: Türkiye'nin her yerine 79 TL.
Kargo Veriliş Süresi: Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Limited şirketlerde ortakların şirkete karşı bağlılık yükümlülüğünün incelendiği bu kitap, bağlılık kavramının özel hukuktaki kapsamı ve anlamı üzerinden, şirketler hukukunda ve özellikle limited şirketlerde ortağın şirkete karşı bağlılık yükümlülüğünü konu edinmektedir.
Genel ve soyut bir kavram olan bağlılık yükümlülüğü, TTK m. 613’te sır saklama yükümlülüğü, iş fırsatı öğretisi ve şirketle rekabet yasağı ile somutlaştırılmaktadır. Ortağın şirkete karşı ifa etmekle yükümlü olduğu bu unsurlardan rekabet yasağı, şirket sözleşmesinde öngörülmekle geçerli olmaktayken, sır saklama yükümlülüğü ve iş fırsatı öğretisi şirket sözleşmesinde öngörülmemiş olsa bile ortaklar için emredici şekilde bağlayıcı sayılmaktadır. Ortakların bu yükümlülüklere aykırı davranışları yaptırıma tâbi tutulmaktadır.
Kitapta, ortakların bağlılık yükümlülüğü, TTK m. 613’ün mehazı da dikkate alınarak, yükümlülüğün konusu, kapsamı, tarafları, bağlayıcı olduğu süre ve yer bakımından incelenmektedir.
Ortakların şirkete karşı bağlılık yükümlülüklerini ihlal etmeleri hâlinde karşılaşacakları hukuki sonuçlar, müdür sıfatı bulunan ortaklara özgü yaptırımlarla birlikte açıklanmaktadır. Ortakların bağlılık yükümlülüğüne aykırı davranışlarının yaptırımları, genel hükümler, şirketler hukuku hükümleri ve ticari davalarda arabuluculuk şartı kapsamında ele alınmaktadır.
Kitabın Konu Başlıkları
.
Sır Saklama Yükümlülüğü
.
Şirket Menfaatini Zedeleyecek Davranışlardan Kaçınma Yükümlülüğü (İş Fırsatı Öğretisi)
.
Şirketle Rekabet Yasağı

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Limited Şirkette Ortakların Bağlılık Yükümlülüğü Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: