Mağdur Beyanına Dayalı Hüküm Kurulması Bağlamında Nitelikli Cinsel Saldırı Suçunda İspat Oniki Levha Yayınları

Mağdur Beyanına Dayalı Hüküm Kurulması Bağlamında Nitelikli Cinsel Saldırı Suçunda İspat Oniki Levha Yayınları

 85,00

Stok kodu: 9786254321238 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıMart 2022
ISBN9786254321238
Sayfa Sayısı132
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu madde 102/2’de tanımlı nitelikli cinsel saldırı suçu, genellikle görgü tanıklarının bulunmadığı gizli alanlarda işlenen doğası nedeniyle ispatı en zor suçlardan biridir. Bu çalışmada, kamuoyunda tecavüz eylemi olarak nitelendirilen bu suçun, mağdurunun beyanları esas alınarak ceza yargılamasında ispatının imkanları tartışılmıştır. Yürürlükteki hukuk uyarınca kişinin cinsel dokunulmazlığının ihlalini ifade eden tecavüz, aynı zamanda toplumsal cinsiyete dayalı bir cinsel şiddet eylemidir. Bu nedenle çalışmada, suçun yasal unsurları ve ceza adalet sistemi öznelerinin tecavüz mitlerinden beslenen önyargılarının suçta cezasızlık pratiğini nasıl beslediği, konuya ilişkin uluslararası hukuk kaynaklarının ışığında eleştirel bir bakış açısı ile ele alınmıştır.

Suçun esasen belirleyici delili olan mağdur beyanına ceza yargılaması aşamalarında başvurulma biçimleri incelenmiş; devletlerin her türlü tecavüz eylemini cezalandırmaya ve suç mağdurlarının özel yaşamlarına saygı gösterilmesine yönelik yükümlülükleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin içtihat örnekleri sunularak tartışılmıştır. Cinsel dokunulmazlığın hukuken etkin biçimde korunması, suçun büyük çoğunlukla mağdurları olan kadınların deneyimlerini de göz önüne alan bir adalet sisteminde mümkün olabilecektir.
Konu Başlıkları
.
Yasal Düzenlemede Tecavüz: Nitelikli Cinsel Saldırı Suçu
.
Ceza Yargılamasında İspat
.
Nitelikli Cinsel Saldırı Suçunda Mağdur Beyanının Esas Alınması İle İspat

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Mağdur Beyanına Dayalı Hüküm Kurulması Bağlamında Nitelikli Cinsel Saldırı Suçunda İspat Oniki Levha Yayınları” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: