Medeni Usul Hukuku Temel Bilgiler & Soru Bankası Adalet Yayınevi

Medeni Usul Hukuku Temel Bilgiler & Soru Bankası Adalet Yayınevi

 369,00

Sepeti görüntüle


Basım YılıEkim 2023
ISBN9786052644805
Sayfa Sayısı525
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 69 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Medenî usûl hukuku, hukuk fakültelerinin yanı sıra, adalet meslek yüksekokulları ile diğer bazı fakülte ve yüksekokullarında da okutulmakta; avukatlık mesleği ve diğer ilgili meslekler bakımından da önem arzetmektedir.

Ayrıca, medenî usûl hukuku 2024 yılında ilki yapılması planlanan hukuk mesleklerine giriş sınavı ile adli yargı hakimlik, icra müdür yardımcılığı ve diğer kurum sınavlarında önemli sayıda soru gelen hukuk alanları arasındadır. Hukukçu ve hukukçu olmayanlar için medenî usûl hukukunun kendine özgü terimlerini ve konularını anlamak bu sınavlar bakımından önem arzetmektedir.

Kısa, öz, güncel son değişiklikler ile örnek soru ve çözümleri dikkate alınarak hazırlanan bu kitap, sınavlar bakımından etkili bir kaynak olarak ilginize sunulmuştur.

Anayasa Mahkemesinin istinaf sınırlarını düzenleyen HMK 341/4 maddesinin kamulaştırma bedelinin tespitine yönelik davalarda iptaline yönelik 24/2/2022 tarihli ve E.:2021/34, K.:2022/21 sayılı Kararı ile yine Anayasa Mahkemesi’nin 21/6/2022 tarihli ve E.: 2022/7, K.: 2022/79 sayılı yargılamanın iadesi süresine ilişkin iptal kararları kitaba işlenmiştir. Yine 28/03/2023 tarihli 7445 sayılı Kanun ile getirilen değişiklikler ile artırılan parasal sınırlar da kitaba işlenmiştir. Ayrıca kitaba yeni sorular ilave edilmiş; bazı başlık altındaki konu içerikleri genişletilmiştir.

Önemle belirtilmelidir ki, bu kitap, medenî usûl hukukunu yargı ve doktrin tartışmaları, yani tüm detayları ile incelememekte; sadece temel bilgi vermektedir. Kitap, gerek hukukçular gerekse hukuk meslekleri ile ilgili sınava hazırlananalar için yardımcı bir başvuru kitabı olma amacıyla hazırlanmıştır. Bu niteliği gereği, hukuk mesleklerine giriş sınavı, hakimlik, icra müdür yardımcılığı ve diğer kurum sınavlarına hazırlık amacı dışında, adalet meslek yüksekokulları için ders kitabı; hukuk fakültelerinde okutulan medenî usûl hukuku dersleri bakımından da yardımcı, sınava hazırlık ders materyalidir.

Kitap, amacına uygun olarak, mümkün olduğunca sadeleştirilerek, ana hatlarıyla, ayrıntıya, yargı ve doktrin tartışmalarına girilmeksizin hazırlanmaya çalışılmıştır.

Kitapta, konuların ağırlık ve öneminin anlaşılması amacıyla, her konu akabinde örnek soru çözüm ve analizlerine, örnek sorulara yer verilmiş; metin kısmında anlatılan konuların bu şekilde pekiştirilmesi amaçlanmış; önem arzeden konular uyarı, örnek ve şekilli notlarla zenginleştirilmiş; konunun daha iyi anlaşılması ve akılda kalması amaçlanmıştır. Kitabın sonunda medenî usûl hukukuna yönelik parasal sınırlar tablo halinde eklenmiştir.

Kitabın öğrencilere faydalı olacağı ümidiyle…

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Medeni Usul Hukuku Temel Bilgiler & Soru Bankası Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: