Milli İstihbarat Teşkilatı`na Ait Bilgi, Belge ve Kimliklere Karşı Suçlar Ömer Özmen Baştürk Adalet Yayınevi

-5%

Milli İstihbarat Teşkilatı`na Ait Bilgi, Belge ve Kimliklere Karşı Suçlar Ömer Özmen Baştürk Adalet Yayınevi

 67,45

Stok kodu: 9786053006114 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıOcak 2019
ISBN9786053006114
Sayfa Sayısı191
Ebatı13x19
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 18 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Milli İstihbarat Teşkilatı`na Ait Bilgi, Belge ve Kimliklere Karşı Suçlar Ömer Özmen Baştürk Adalet Yayınevi

Ülkemizde istihbarat faaliyetlerini yerine getiren kurumlardan en önemlisi Milli İstihbarat Teşkilatı’dır (MİT). Teşkilatın faaliyetlerinin özünde gizlilik esastır ve bu faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde icra edilebilmesi için söz konusu gizliliğin sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle, 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanununun 27. maddesinin ilk üç fıkrasında; MİT’in görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgi ve belgeler ile MİT mensupları ve ailelerinin kimlikleri ceza hukuku normları ile koruma altına alınmıştır. Çalışmamızın konusunu bu suç tipleri oluşturmaktadır.

Dört bölümden oluşan çalışmamızda yöntem olarak, öncelikle istihbarat kavramı ve ülkemizdeki istihbarat teşkilatları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Çalışmamızın devamını oluşturan ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise suç analizi yapılmıştır. İkinci bölümde; “MİT’e Ait Bilgi ve Belgelerin Suistimali Suçu” incelenmiştir. “MİT’e ait Kimliklerin Suistimali Suçları” başlıklı üçüncü bölüm diğer bölümlerden farklı olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Bölümün ilk kısmında; “MİT Mensuplarının ve Ailelerinin Kimliklerinin, Görev, Makam ve Faaliyetlerinin İfşası Suçu”, ikinci kısmında; “MİT Mensubu Kimlikleri Üzerinde Sahtecilik Suçu” inceleme altına alınmıştır. Dördüncü bölümde ise; ilk iki suç tipinin konusunu oluşturan; “MİT’in Görev ve Faaliyetlerine İlişkin Bilgi ve Belgeler ile MİT Mensuplarının ve Ailelerinin Kimliklerinin Medya ve Kitle İletişim Araçlarıyla Yayımlanması, Yayılması veya Açıklanması Suçu” ele alınmıştır.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Milli İstihbarat Teşkilatı`na Ait Bilgi, Belge ve Kimliklere Karşı Suçlar Ömer Özmen Baştürk Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: