Mirasçıların Tereke Borçlarından Sorumluluğu Seçkin Yayıncılık

Mirasçıların Tereke Borçlarından Sorumluluğu Seçkin Yayıncılık

 190,00

Stok kodu: 9789750282874 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıOcak 2023
ISBN9789750282874
Sayfa Sayısı164
Ebatı16X24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 28. maddesinin 1. fıkrası hükmünce; tam ve sağ doğumla kazanılan kişilik, ölümle son bulmaktadır. Kişinin ölümü ile özel ve kamu hukuku alanlarındaki bazı hakları, borçları ve hukuki ilişkileri son bulurken, intikale elverişli haklarının ve borçlarının hukuki akıbeti ise miras hukuku hükümlerine göre belirlenmektedir.
Türk hukukunda, mirasın kazanılmasında kabul edilen kendiliğinden iktisap ve külli halefiyet ilkeleri bağlamında, mirasbırakanın ölümü ile herhangi bir irade açıklaması ya da hukuki işleme gerek olmaksızın intikale elverişli bütün hak ve borçlar mirasbırakanın yasal varsa atanmış mirasçılarına geçecektir. Böylelikle mirasçılar, Türk Medeni Kanunu’nun 599. maddesi hükmünce mirasbırakanın haklarına sahip olurken; Türk Medeni Kanunu’nun 599. maddesinin 2. fıkrası ve 641. maddesinin 1. fıkrası hükmünce mirasbırakanın borçlarından şahsi malvarlıklarıyla müteselsilen sorumlu olacaklardır.
Mirasçıların Tereke Borçlarından Sorumluluğu adlı çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; mirasın intikali, intikale elverişli haklar, mirasın intikalinde geçerli olan külli halefiyet ilkesi, mirasçılar arasında kanundan doğan miras ortaklığı ve miras ortaklığının özelliklerine konu çerçevesinde açıklama getirilmiştir. Mirasbırakanın ölümü anında mevcut olan borçları ile ölümünden sonra ortaya çıkan borçları karşısında mirasçıların sorumluluklarına değinilmiştir. İkinci bölümde; mirasçıların tereke borçları karşısındaki müteselsil sorumlulukları ve mirasın paylaşılmasından sonra mirasçıların birbirlerine karşı sorumlulukları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise; mirasçıların tereke borçlarından sorumluluğunun sınırlandığı haller açıklanmıştır. Çalışmada, konularla ilgili doktrindeki farklı görüşlere ve güncel yargı kararlarına yer verilmiştir.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Mirasçıların Tereke Borçlarından Sorumluluğu Seçkin Yayıncılık” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: