Muris Muvazaası Davaları Adalet Yayınevi

Muris Muvazaası Davaları Adalet Yayınevi

 380,00

Stok kodu: 9786258092851 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıMayıs 2022
ISBN9786258092851
Sayfa Sayısı459
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 49 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Taşınmaz sahibi şahısların sağlıklarında çeşitli sebeplerle bu gayrımenkullerini bir kısım mirasçıların aleyhine olarak tasarrufta bulunmak suretiyle bazı mirasçılarına veya üçüncü kişilere intikal ettirmeleri nedeniyle, mirasbırakanın(murisin) ölümü üzerine bu tasarruftan memnun kalmayan mirasçıların muvazaa iddiasıyla açtığı davalar muris muvazaası hukuki sebebine dayalı davalar olarak nitelendirilmektedir.
İçinde bulunduğumuz toplumun, gelenek ve görenekleri başta olmak üzere bir çok sebeple bazı mirasçıların yerilmesi (aleyhine tasarrufta bulunulması) kaçınılmaz olacaktır. Böyle olunca da 1.4.1974 tarihli Yi sayılı İçtihadı Birleştirme Kararı var oldukça muris muvazaası hukuki sebebine dayalı davalar da var olmaya devam edecektir.
Bu çalışmada, muris muvazaası hukuki sebebine dayalı olarak açılan davayla ilgilenen kesimin pratik ihtiyaçları esas alınmış, mesleğinin sonundaki uzman bir uygulayıcı ve mesleğinin başındaki bir akademisyen gözüyle, her ihtimal ile ilgili gerekli açıklama kısaca yapıldıktan sonra, bu konuyla ilgili Yargıtay içtihadı eklenmek suretiyle konuya açıklık getirilmiştir. Yargıtay içtihatları mümkün olduğunca kısaltılmış, içtihadın konuyu ilgilendiren özü ise koyu karakterle yazılmıştır.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Muris Muvazaası Davaları Adalet Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: