Step Up Advanced English Vocabulary – Gürcan Günay, Mustafa Demir Pelikan Yayınevi

-25%

Step Up Advanced English Vocabulary – Gürcan Günay, Mustafa Demir Pelikan Yayınevi

0

 82,50

Stok kodu: 9786055270551 Kategoriler:
Sepeti görüntüle


ISBN9786055270551
Sayfa Sayısı378
Ebatı19X27
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 69 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

 

Gün geçtikçe daralan ve küçülen bir dünyada yaşıyoruz. Hızlı ve etkili iletişim sayesinde mesafeler her gün daha da kısalıyor. İnsanlar birbirine her gün olduğundan biraz daha çok yakınlaşıyor. Bu da tabi ki aralarında iletişimi sağlamalarına imkan verecek ortak bir aracı gerekli kılıyor. İşte bu durumda, hızla küreselleşen ve küçülen dünyada bu imkanı sağlayacak tek araç ortak bir dil olup çıkıyor. Günümüzde, bilimden tutunda iletişime kadar her alanda ortak olan dil, kimsenin inkar edemeyeceği bir şekilde artık İngilizce oldu. İnternet ortamında, iş alanında, bilim çevrelerinde ve aklınıza gelebilecek her yerde İngilizce bilmek önemli bir avantaj haline geldi. Ancak ne kadar İngilizce bilmek? İşte buna sınır koymak mümkün değil. Çünkü üst sınırı yok ne kadar İngilizce bildiğinizin. Her geçen gün bu çıta daha da yükseliyor. Baraj sınavlarının zorluğu artıyor; iş başvurularında daha üst düzeyde dil bilenler tercih ediliyor. Sonuçta herkes İngilizce bildiğini söylüyor sorsanız, ama bildiğiniz değil hangi seviyede bildiğiniz ve ne kadar etkili kullanabildiğiniz önemli.

 

Bütün bu gerçekleri hatırda tutarak, bu yolda başarılı olmak için neler yapılmalıdır sorusunu kendimize sormamız gerekiyor. Dil öğrenmek pek çok kimsenin sandığı gibi üç-beş ay kursa gitmekle olup bitmiyor. Çok kimse bu şekilde kendini avutuyor, çok şey yaptım sanıyor ve aslında kendini kandırıyor. Yabancı dil üç-beş aylık bir kursla halledilebilecek bir mesele olamaz. Bu kadar sürede çok iyi bir gramer alt yapısı edinebilirsiniz. Bu kesinlikle mümkün. Ancak yabancı dil öğrenme süreci, bir binanın inşa sürecine benzer. Bina inşaatına başlarken, önce temel atmanız gerekir. Yapacağınız binanın yüksekliğine uygun derinlik ve sağlamlıkta temel atarsınız. Bu temeli atmak en fazla birkaç ayınızı alabilir. Ama eğer üzerine gökdelen dikmek istiyorsanız ve yeterli malzemeniz, çimentonuz, demiriniz, tuğlanız vb. yoksa, gökdelen temeli üzerine ancak gecekondu dikebilirsiniz. Dil de işte aynen böyle. Kursa giden çok kimse aslında çok iyi bir gramer bombardımanına tutuluyor. Aslında oldukça iyi gramer altyapısı da ediniyor. Yani iyi bir gökdelen temeli atmış oluyor belki. Ama asıl süreç ondan sonra başlıyor. Çünkü sadece grameri bilmekle sınavlarda başarı gelmiyor; akıcı bir konuşma ve etkili bir yazma becerisi kazanılmıyor. Bu becerileri üst düzeye çıkarmanın temelinde ne kadar çok kelime bildiğiniz yatıyor. Kelime öğrenme sürecini şu kadar hafta, bu kadar ay diye asla sınırlayamazsınız. Sürekli bir şekilde öğrenmek istediğiniz dille yakın bir temas halinde, hatta olabildiğince içinde olmanız gerekir. Aksi takdirde dönüp dolaşıp olduğunuz yere geldiğinizi fark edersiniz. Ömrünüz bir kurstan diğerine kovalamaca içinde geçer, ama sonuçta bir arpa boyu yol alamadığınızı fark edersiniz.

 

Dil öğreniminde kelime edinimi, kabul etmek gerekir ki, en zor ve en çok sabır isteyen süreçtir. Çünkü defalarca baktığınız, ezberlediğiniz ve öğrendiğinizi sandığınız kelimeler bir bakmışsınız uçup gidivermiş. Ancak kelime edinimi (edinim diyoruz – öğrenme değil) ezberle olmaz. Kelimeyi ezberlemeniz değil, onu edinmeniz gerekir. Kelime edinimi için de sabırlı ve sistemli bir çalışma yapmak, hedef olarak seçilen sözcükleri anlam bütünlüğü içinde cümle ve metinlerde çalışmanız gerekir. Anlamlı ve kalıcı öğrenme ve edinim bu şekilde olur. Öte yandan, yıllardır gördüğümüz bir yanlışlık da insanların dil öğrenirken, hayatta neredeyse hiç karşılaşmayacağı ve hiç işine yaramayacağı çiçek-böcek isimlerini bile ezberlemeye çalışmalarıdır. Sonuçta tabi ki amaçlarına ulaşamadıkları için bir süre sonra sıkılıp, usanıp havlu atmak zorunda kalıyorlar. Çünkü dil öğreniminde sistemli çalışmayı bilmiyorlar. Kelime ediniminde kesinlikle seçici ve hedef odaklı olmak işin en başında dikkat edilmesi gereken ön koşuldur. Bir cümlede anlatılmak istenen asıl mesajı veren kelimenin fiil olduğunu öncelikle hatırda bulundurmak gerekir. Bu nedenle işe öncelikle kullanım sıklığı olan fiillerden başlamak ve bu fiilleri anlam bütünlüğü içinde cümle ve metinlerde çalışmak gerekir. Ayrıca İngilizce’de diğer sözcüklerin (isim, sıfat ve zarf) ön ve sonlarına belli ekler gelerek fiillerden türediği de açıktır. Bu durumda, öncelikle özel olarak seçilmiş hedef odaklı fiilleri çalışarak, edineceğiniz bir fiile ek olarak birkaç kelimeyi daha beraberinde edinebilmeniz kolaylaşıyor.

 

Bu kitap, İngilizce öğrenim sürecinde en zahmetli ve en çok sabır gerektiren kelime edinim sürecine yepyeni, sistemli ve sonuç odaklı bir yaklaşım getiriyor. Kitapta sözcük türleri – fiil, isim, sıfat, zarf, deyimsel fiil vebağlaçlar – ayrı bölümler halinde sunuluyor. Bu durumda her bölümde yalnızca bir şeye tam olarak odaklanabiliyor ve çalışırken kullanım sıklığı açısından özel olarak seçilmiş sözcükler üzerinde sizi başarıya adım adım taşıyacak özel bir çalışma sürecine dahil oluyorsunuz. Hedef olarak seçilmiş sözcükleri anlamlı cümle ve metin bütünlüğü içinde defalarca ve üstelik eş anlamlarıyla birlikte görme şansı buluyor ve birbirleriyle ilişkilendirmek suretiyle kalıcı olmasını sağlayabiliyorsunuz. Her bölümde yalnızca bir kelime türü (örn. sadece isim türü sözcükler) için seçilmiş sık kullanıma sahip sözcükleri eş anlamlı diğer sözcüklerle bir arada defalarca görüp inceleyerek kalıcı öğrenme imkanı yakalamış oluyorsunuz. Ayrıca herhangi bir bölümü çalışırken, o bölümde ihtiyaç duyabileceğiniz hemen her şeyi (ayrıntılı açıklama içeren testler, hedef odaklı özel sözlükler, eş anlam grupları, alıştırmalar, testler vb.) yine o bölümün içinde özel ekler halinde sunulmuş olarak bulabiliyorsunuz. Kısacası, bu kitapta etkili ve kalıcı kelime öğrenme sürecinize katkı sağlayabilecek hemen her şeyi bir arada bulabiliyorsunuz. Gerisi sizin istek ve arzunuza ve ne kadar sabırlı olduğunuza kalıyor. Biz sizleri düşünerek en zahmetli ve uzun soluklu kelime öğrenme sürecini sistemli ve kapsamlı bir çerçeveye yerleştirdik ve başarılı olabilmeniz dileğiyle sizlere sunuyoruz. Bu kitap sizleri YDS İngilizce, TOEFL ve IELTS başta olmak üzere ileri düzey İngilizce bilgisi gerektiren her türlü sınava ve ileri düzey İngilizce bilgisini ön koşul olarak koyan ortamlara hazırlayabilecek şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Hedeflediğiniz yolda engellerin önünüzden bir bir kalkması ve yabancı dile yönelik emellerinizin en kısa sürede gerçekleşmesi dileğiyle…

Bu ürünü sepete eklediniz: