Nükleer Santrallerin Siber Güvenliği Seçkin Yayınevi

-5%

Nükleer Santrallerin Siber Güvenliği Seçkin Yayınevi

 90,25

Stok kodu: 9789750250163 Kategoriler: ,
Sepeti görüntüle


Basım YılıEylül 2018
ISBN9789750250163
Sayfa Sayısı246
Ebatı16x24
Kargo Ücreti:Türkiye'nin her yerine 29 TL.
Kargo Veriliş Süresi:Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoda.

Açıklama

Nükleer Santrallerin Siber Güvenliği Seçkin Yayınevi

Teknolojinin gelişim endeksiyle doğru orantılı olarak daha küreselleşen dünyada enerjiye bağımlılık son yıllarda daha da belirgin hale gelmiştir.

Yenilenemez enerji kaynakları arasında yer alan nükleer enerji, dönemin ABD Başkanı Eisenhower’ın BM Genel Kurulundaki “barış için atom” konuşmasıyla dünyaya tanıtılmıştır.

Kuruluşta pahalı ancak işletmede ucuz olan nükleer enerjinin bir sorunsal olarak ortaya çıkmasının sebebi ise insani amaçlı kullanımının yanında askeri amaçla da kullanılabiliyor olmasıdır. Bu bağlamda, uluslararası hukuk metinleri arasında NPT Antlaşması önem arz etmektedir. Nükleer güvenlik başlığı altında nükleer santrallerin güvenliği de uluslararası kamuoyunu meşgul eden tartışmalar arasındadır.

Nükleer terörizmin gelişen teknolojiyle birlikte daha da endişe verici düzeye ulaşması, hâlihazırda kırılgan olan nükleer santraller ve güvenliği noktasında yeni sorunsallar doğurmuştur.

Birleşmiş Milletler, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ve NATO siber güvenlik üzerine doğrudan/dolaylı çalışmalar yürütmektedir ancak siber suç, siber saldırı ve siber savaş üçgeninde oluşan siber uzayda, nükleer santrallerin siber güvenliğine dair uluslararası hukukta ciddi boşluklar vardır. Bu boşluk neticesinde ise bazı devlet ya da devlet dışı aktörler tarafından geçmişte ve günümüzde sonucu yıkıcı olan eylemler gerçekleştirilmiştir.

Uluslararası hukuk bağlamında nükleer santrallerin siber güvenliği adlı bu kitapta; nükleer enerji, nükleer hukuk ve nükleer-siber güvenlik başlıkları uluslararası hukuk çerçevesinde irdelenmiştir. Eserin, gerek uluslararası camiada gerekse Türkiye Cumhuriyetinde önemli bir boşluğu doldurması hedeflenmektedir.

Konu Başlıkları
Nükleer Enerji
Nükleer Hukuk
Nükleer Güvenlik
Nükleer Terörizm
Nükleer Güvenlik Kültürü
Nükleer Güvenlik Rejimi
Siber Güvenlik
NPT Anlaşması
Paris Sözleşmesi
Viyana Sözleşmesi
Siber Savaş
Siber Suç
Siber Saldırı Senaryoları
Jus Ad Bellum
Jus In Bello
Stuxnet Siber Saldırısı
DDoS Siber Saldırısı

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


“Nükleer Santrallerin Siber Güvenliği Seçkin Yayınevi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Bu ürünü sepete eklediniz: